Zühtü Arslan, üçüncü kez Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi - ÖZGÜR HABERLER

Zühtü Arslan, üçüncü kez Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi

Zühtü Arslan, üçüncü kez Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi Zühtü Arslan Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlığı’na üçüncü kez seçildi. AYM başkanlarının vazife zamanı dört sene olmasına karşın, Yüksek Mahkeme’deki üyelik vazifiyeti Nisan..

Zühtü Arslan, üçüncü kez Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi
Son Güncelleme: Whatsapp

Zühtü Arslan, üçüncü kez Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi

Zühtü Arslan Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlığı’na üçüncü kez seçildi.

AYM başkanlarının vazife zamanı dört sene olmasına karşın, Yüksek Mahkeme’deki üyelik vazifiyeti Nisan 17 Nisan 2024’de dolacak olan Arslan, bu tarihe kadar başkanlık vazifesini sürdürecek.

Başkanlığa aday olan İrfan Fidan beş, Kadir Özkaya ise iki oy aldı.

AYM’de, Başkanı Zühtü Arslan’ın vazife vakitsinin 13 Şubat’ta dolması nedeniyle bugün başkanlık seçimi yapıldı.

Seçimlerde, bir başkan, iki başkanvekili ve 12 üye olmak üzere toplam 15 AYM üyesinin salt fazlalığının, artık sekizinin oyunu alan Zühtü Arslan tekrar başkan seçildi.

Zühtü Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulu’nca gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı doğrulusunda 17 Nisan 2012’de Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

Yüksek Mahkeme’nin başkanlığına ise ilk kez 10 Şubat 2015’te seçilen Arslan, dört senelik vazife vakitsinin dolmasının sonrasında başkanlık amacıyla tekrar aday oldu ve 25 Ocak Ayı  2019’daki seçimde de oyların salt fazlalığını alarak başkan seçilmişti.

Arslan’ın yeni devresininde önündeki en mühim dosya HDP’nin kapatma davası olacak.

Arslan partinin Hazine yardımı hesabına ‘tedbiren’ bloke konulmasına yönelik karara karşı çıkmıştı.

HDP 14 Şubat’ta sözlü savunma yapacak.

Fidan’ın Adaylığı rahatsızlık mı yarattı?
Arslan’ın, AYM’deki vazife vakitsinin aşağı yukarı 14 ay sonra dolacak olması nedeniyle tekrar başkan adayı olmayacağı uzun vakitdir kulislerde konuşuluyordu.

Ancak AYM üyeliğine Ocak Ayı 2021’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrulusunda seçilen ve en kıdemsiz üçüncü üye olan Fidan’ın, AYM Başkanlığı’na sürpriz bir şekilde aday olması üstüne başkanlık hesaplarının da değiştiği belirtiliyor.

Fidan’ın adaylığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği yönündeki iddiaların, AYM’de rahatsızlık oluşturduğu haberleri de kulislere yansımıştı.

Fidan’ın AYM üyeliği münakaşa hususu olmuştu
Yüksek Mahkeme’de bugün oluşturulan seçim amacıyla Zühtü Arslan, İrfan Fidan ve Kadir Özkaya, başkanlık amacıyla yarıştı.

Yapılan oylamada Fidan beş, Özkaya ise iki oy aldı.

İrfan Fidan’ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmesi de münakaşa hususu olmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısıyken 27 Kasım 2020’de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu doğrulusunda Yargıtay üyeliğine getirildi.

Bu vazifeye gelmesinin üzerinden bir hafta geçmeden AYM üyeliğine aday oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Ocak Ayı  2021’de Fidan’ı AYM üyeliğine atadı.

Zühtü Arslan kimdir?
Zühtü Arslan 1 Ocak Ayı  1964’te Yozgat’ın Sorgun eyaletinde doğdu.

1987’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde “İnsan Hakları ve Sivil Özgürlükler” bölümünde, doktorasını da aynı fakültede Anayasa Hukuku bölümünde yaptı. 2002’de doçent, 2007’de profesör unvanını aldı.

2001 senesinde bir vakit Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çalışan Arslan, 2009’da Polis Akademisi Başkanlığı’na atandı.

Arslan 2009 senesinde Polis Akademisi amacıyla bir ilke imza atarak akademi çatısı altında Kürt çalıştayı düzenledi. Bu çalıştay, hükümetin Kürt açılımının mühim bir ayağı olarak değerlendirildi.

2012 senesinde Yükseköğretim Genel Kurulu’nca AYM üyeliğine aday gösterilen gösterilen üç aday arasında Zühtü Arslan da vardı.

Arslan, 17 Nisan 2012 tarihinde devresinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül doğrulusunda AYM üyeliğine seçildi.

Anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik teması ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayımlanmış makaleleri ve bildirileri tespit edilen Arslan, evli ve dört çocuk babası.

‘367 kararına’ reaksiyon göstermişti

Zühtü Arslan, AYM’nin 2007 senesindeki “367 kararına” kamuoyunda en çok reaksiyon gösteren isimlerden biriydi.

AYM 1 Mayıs 2007’de verilen kararla, Cumhurbaşkanlığı seçimi esnasında TBMM’de en az 367 milletvekili olmadığını söyleyerek birinci tur oylamayı iptal etmiş, 6 Mayıs’taki iki yoklamada da toplantı yeter adedi (367) olmayınca, 11. Cumhurbaşkanı seçilememişti.

Bunun üstüne 22 Temmuz 2007’de erken genel seçime gidilmiş, AKP’nin adayı Abdullah Gül 28 Ağustos 2007’de, 448 milletvekilinin katıldığı oylamada 339 milletvekilinin oyuyla 11. Cumhurbaşkanı seçilmişti.

Zühtü Arslan ilaveten 21 Haziran 2008 tarihinde yaptığı bir konuşmada AYM’yi sert bir dille eleştirmiş, mahkemenin AKP’nin kapatılmasıyla alakalı davayı kabul etmesinin “yargı darbesi” niteliğinde olduğunu söylemişti.

Arslan’ın adı, 2008 senesinde iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) hazırlattığı sivil anayasa taslağının mimarları arasında geçiyordu.

Arslan, üniversitelere ve TBMM’de türban kullanılmasını savunan kanaatleri ile de ön plana çıkmıştı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.