Türkiye geneli için cumartesiden itibaren yağış ve fırtına uyarısı yapıldı

Türkiye geneli için cumartesiden itibaren yağış ve fırtına uyarısı yapıldı Türkiye’nin yarından itibaren yağışlı ve fırtınalı havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor. Ankara Meteoroloji Genel Müdürlüğünden oluşturulan ikaza göre, Balkanlar..

Türkiye geneli için cumartesiden itibaren yağış ve fırtına uyarısı yapıldı
Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye geneli için cumartesiden itibaren yağış ve fırtına uyarısı yapıldı

Türkiye’nin yarından itibaren yağışlı ve fırtınalı havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor.

Ankara
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden oluşturulan ikaza göre, Balkanlar üstünden istikbal yağışların genelde yağmur ve sağanak, güney ve iç kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor.

Cumartesi Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’de, piyasa Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu ve Batı ve Orta Karadeniz’de, piyasatesi Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu’nun batısında beklenilen yağışların yer yer güçlü olacağı öngörülüyor.

Toz taşınımı uyarısı
Rüzgarın, cumartesi vatan çapında güney yönlerden lodos şeklinde güçlü, Marmara, Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz’de fırtına, yer yer kısa süreli güçlü fırtına, yüksek kesimlerde tam fırtına, piyasa günü ise Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’da fırtına, yer yer kısa süreli güçlü fırtına şeklinde eseceği ön görü ediliyor.

Cumartesi akşam saatlerinden itibaren Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu’nun güneyi ve doğusunda toz taşınımı bekleniyor.

Sıcaklıklar düşecek
Cumartesi vatan çapında mevsim normallerinin üstünde olması beklenilen hava sıcaklıklarının piyasa gününden itibaren Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz’de yağışlarla birlikte hissedilir derecede azalarak mevsim normalleri seviyesine düşmesi öngörülüyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hava sıcaklıklarında farklılık beklenmiyor, mevsim normallerinin üstünde seyretmeye devam edeceği ön görü ediliyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsü tespit edilen dik yamaçlarda ise çığ tehlikesi bulunuyor.

Deprem bölgesinde hava durumu
Kahramanmaraş odaklı 6 Şubat’ta ortaya gelen depremlerden büyülenen illerde ise piyasa gününden itibaren 5 gün Aralıklarla sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Yağışların, deprem bölgesindeki bütün illerde piyasatesi, salı ve çarşamba günleri yer yer güçlü olacağı ön görü ediliyor.

Rüzgarın cumartesiden itibaren Malatya, Elazığ ve Kahramanmaraş’ta, piyasadan itibaren de Diyarbakır, Şanlıurfa ve Adıyaman’da güney yönlerden güçlü yer yer fırtına şeklinde eseceği öngörülüyor.

Deprem bölgesindeki illerde 1 haftalık süreçte sıcaklığın mevsim normallerinin üstünde seyretmesi bekleniyor.

Toz taşınımının, deprem bölgesindeki illerde cumartesi akşam saatlerinden itibaren etkili olacağı, Şanlıurfa, Mardin, Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Adıyaman’da ise yer yer güçlü olacağı ön görü ediliyor.

Toz taşınımının sebep olacağı toz fırtınası, balçık şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar, hava kalitesinde düşme ve görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Ayrıca güçlü meteorolojik hadiselerle alakalı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün hazırlayacağı meteorolojik ön görü raporlarının ve meteorolojik uyarıların takip edilmesi gerekiyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.