STREP A nedir

STREP A nedir Strep A bakterisi bulguları ile merak ediliyor. Strep A bakterisi kaynaklı enfeksiyonlarda yaşanan can kayıbı artışı, dünya genelinde tedirginliğe yol açarken Türkiye’de de 3 yaşındaki Aras Sönmez bu..

STREP A nedir
Son Güncelleme: Whatsapp

STREP A nedir

Strep A bakterisi bulguları ile merak ediliyor. Strep A bakterisi kaynaklı enfeksiyonlarda yaşanan can kayıbı artışı, dünya genelinde tedirginliğe yol açarken Türkiye’de de 3 yaşındaki Aras Sönmez bu bakteri yüzünden hayatını kaybetti. Yaşanan acı vaka ardından küçücük Aras’ın ailesi aileleri uyarmak amacıyla oğullarının öyküsünü anlattı. Öte yandan “Strep A nedir, bulguları ve semptomları nelerdir, nasıl bulaşır?” soruları cevap arıyor. İşte Strep A ile ilgili detaylar.

STREP A nedir, belirtileri ve semptomları nelerdir, nasıl bulaşır? Strep A bakterisi can aldı...
STREP A BAKTERİSİ CAN ALDI…

Dünyada sık görülen Türkiye’de de çocuklar arasında sunulan ‘Streptokok’ (Strep A) bakterisi, Ankara’da can aldı. 3 yaşındaki Aras Sönmez, doğum gününde Strep A bakterisi nedeniyle yaşamını yitirdi. Baba Oğuz Buğrahan Sönmez, hastalığın soğuk algınlığı gibi başladığını ve kısa sürede oğlunu kaybettiklerini söyledi.

STREP A nedir, belirtileri ve semptomları nelerdir, nasıl bulaşır? Strep A bakterisi can aldı...
STREP A NEDİR?

Strep A, boğazda ve deride görülen ve ölümcül neticeler doğurabilen bir bakteri olarak karşımıza çıkıyor. Birçok şahıs bakteriyi farkında olmadan taşıma potansiyeline sahip. Kişinin hasta olmaması başka şahıslara bulaştırmasında bir engel değil.

STREP A BAKTERİSİ ENFEKSİYONU NASIL BULAŞIR?

Bakterinin bulaş seçenekleri arasında yakın temas, öksürük ve hapşırma yer alıyor. Maskesiz ve yakın temasın bulunduğu işyerleri, okullar, bakımevleri, toplu taşıma gibi alanlarda daha çok gözlemleniyor.

STREP A nedir, belirtileri ve semptomları nelerdir, nasıl bulaşır? Strep A bakterisi can aldı...
STREP A TEDAVİSİ VAR MI, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ağırlaşmamış vakalarda antibiyotik ile tedavi edilebilen A Grubu Strep bakterileri boğaz ağrısı ve cilt enfeksiyonları ile baş gösteriyor. Strep A bakterileri, daha ciddi olabilecek birtakım hastalıklarla da niçin olabiliyor. Bunlardan en tehlikelisi de fazlalıkla çocukları etkileyen kızıl hastalığı olarak tanınan scarlet.

STREP A birtakım insanlarda hiç sendrom vermezken fazlalıkla döküntü, boğaz ağrısı, kas ağrıları, yüksek ateş, yorgunluk, kulak enfeksiyonu ve ciltte yaralar gibi semptomlarla kendini belli eder. Eksperler bu sendromların ortalama bir hafta sürdüğünü sendromudur.

BELİRTİLERİ

Yutkunma esnasında boğazda ağrı

Yüksek ateş

Boyundaki lenf bezlerinin şişmesi

Deri döküntüsü

Bademcik iltihabı

Farenjit

Kızıl

İmpetigo veya erizipel gibi cilt enfeksiyonları

Selülit

Zatürre

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.