Söz Sanatlarından Terdit Nedir - ÖZGÜR HABERLER

Söz Sanatlarından Terdit Nedir

Söz Sanatlarından Terdit Nedir? Edebiyatta sık sarfedilen söz sanatları arasında yer alan terdit kullanıcılar doğrulusunda araştırılmıştır. Terdit nedir sorusuna yanıt arayan şahıslar bunun amacıyla internete başvurmuştur. Söz sanatları arasında yer..

Söz Sanatlarından Terdit Nedir
Son Güncelleme: Whatsapp

Söz Sanatlarından Terdit Nedir?

Edebiyatta sık sarfedilen söz sanatları arasında yer alan terdit kullanıcılar doğrulusunda araştırılmıştır. Terdit nedir sorusuna yanıt arayan şahıslar bunun amacıyla internete başvurmuştur. Söz sanatları arasında yer alan terdit, edebi metinlere bir mana katmak üzere şair ve yazarlar doğrulusunda kullanılmıştır. Genellikle Roman ve şiir gibi edebi sanatlarda Türkçenin ifade varlığı noktasında söz sanatları mühimdir. Bu hal tarih süresince pek çok varlıklı içerikli eserlerin meydana çıkmasını da sağlamıştır. Terdit bu söz sanatları arasında ön plana çıkmıştır. Peki söz sanatlarından terdit ne demek, Türk Edebiyatındaki örnekleri neler? Terdit nedir başlıklı yazımızda bu mevzuya dair mühim verilere yer verdik.

Terdit Nedir?

Terdit söz sanatları arasında çok sık kullanılmıştır. Anlamını merak eden kullanıcılar terdit nedir sorusuna da yanıt arayacaktır. Terdit sözcük manası, yazıda beklenmedik bir sonuçla karşılaşma olarak bilinir. Bir sözü okuyucunun beklemediği bir şekilde bitirerek onu şaşırtması sanatına terdit denilmiştir.

Söz Sanatlarından Terdit Ne Demek?

Türkçede çok sayıda söz sanatı vardır. Metni vurgulamak ve manası sağlamlaştırmak hedefiyle yazarların başvurduğu yöntemlerden birisidir. Söz sanatları arasında en çok karşılaşılan terdit, fazlası şahıs doğrulusunda merak edilip, araştırılmıştır. Bu amaçla söz sanatlarından terdit ne demek sorusu, çok sık karşılaşılmıştır. Terdit, bir sözün ya da yazının okuyucuyu şaşırtmak hedefiyle beklenmeyen bir sonuçla karşılaşmasını sağlamaktır. Sözün sahibi evvelce meraka bırakıp, ne olacağını hissettirmeden sürdürüp, hiç umulmadık bir etkileyici sonla noktalamasıdır. Terdit sözcüğünün kökeni Arapçadan gelmiştir. Pek çok eserde de bu söz sanatına yer verildiği görülmüştür.

Terdit Örnekleri

Terdit söz sanatının örnekleri çeşitlilik göstermiştir. Bu söz sanatına dair örnekler aşağıdaki gibidir;

Dişin mi ağrıyor?

Çek kurtul.

Başın mı ağrıyor?

Üzülme, onun da çaresi var,

En ağır işçi benim,

Gün yirmi dört saat

Seni düşünüyorum.

Şiirde bir işçinin çok çalışmasından bahsederken, son mısrasın da işinin sadece sevgilisini düşünmek olduğunu göstererek terdit yani şaşırtma sanatı uygulamıştır.

Bir başka örnek ise şu şekildedir;

Bir çeyreğe iki aspirin.

Verem misin?

Ölür gidersin…

Bu şiirde son satıra kadar her hastalığın bir çaresi olduğundan bahsederken en son okuyucunun tahmin etmeyeceği bir şekilde bitirmesi de terdit sanatına örnektir.

 

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.