Son dakika- Deniz Baykal hayatını kaybetti - ÖZGÜR HABERLER

Son dakika- Deniz Baykal hayatını kaybetti

Son dakika! Deniz Baykal hayatını kaybetti! Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaşamını kaybetti. 84 yaşındaki Baykal’ın vefat haberini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Genel Başkanımız, Türkiye ve..

Son dakika- Deniz Baykal hayatını kaybetti
Son Güncelleme: Whatsapp

Son dakika! Deniz Baykal hayatını kaybetti!

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaşamını kaybetti. 84 yaşındaki Baykal’ın vefat haberini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Genel Başkanımız, Türkiye ve Cumhuriyet Halk Partimizin sevdalısı, Antalya milletvekilimiz, değerli büyüğümüz Sayın Deniz Baykal’ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Bize mücadelelerle dolu bir yaşam hikayesini miras bıraktı. Milletimizin başı sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Cenazesi evinden alındı

Sabaha doğru vefat eden eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın cenazesi, Bilkent Şehir Hastanesi morguna götürülmek üzere evinden alındı.

Bu sabah Ankara’daki evinde vefat ettiği öğrenilen Baykal’ın cenazesi, Bilkent Şehir Hastanesi morguna götürülmek üzere Ankara’nın Çankaya ilçesindeki evinden alındı. Evinden tabutla çıkarılan Baykal’ın cenazesini CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, eski CHP’li isimlerden Eşref Erdem ve sevenleri cenaze aracına taşıdı.

Deniz Baykal Kimdir ?

Deniz Baykal, 20 Temmuz 1938, Antalya, Türk avukat, politikacı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski genel başkanı.

Babası Hüseyin Hilmi Bey, annesi ise Feride Hanım’dır. 1952 senesinde Antalya Atatürk Ortaokulundan, 1955 senesinde Antalya Lisesi’nden mezun oldu. 1959 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne 1960 senesinde asistan olarak girdi. 1963’te hekime çalışmalarını tamamladıktan sonra iki sene Rockefeller Foundation bursu ile ABD’de kaldı ve Columbia Üniversitesi ile Berkeley Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürdü.

Siyasetle, 1960’lı senelere doğru öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal, CHP’nin 1965 genel tercihlerindeki yenilgisini analiz ettiği ve daha sonra doçentlik tezine dayanak olacak olan raporla CHP yönetiminin ilgisini çekti.Doçent bulunduğu sene 1968’de CHP’ye girerek siyasal yaşama atıldı. 14 Ekim 1973’te oluşturulan genel seçimlerde 185 milletvekili kazanarak birinci olan Cumhuriyet Halk Partisi’nden Antalya milletvekili seçildi.

Seçimlerden sonra 1974’te Bülent Ecevit başbakanlığında kurulan CHP-MSP birlik hükümetinden Maliye Bakanı oldu. 1978’de kurulan 3. Ecevit hükümetinde ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptı. Deniz Baykal bu dönemde CHP parti meclisi ve merkez yürütme kurulu, genel sekreter yardımcılığı vazifelerinde bulundu. 1979 Ekim ara tercihlerinden sonra toplanan inanılmaz CHP kurultayında parti yönetimini ağır bir şekilde eleştirdi. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra bir vakit Ankara’da Ordu Dil Okulu’nda gözetim altında tutuldu.

1982 Anayasası’nın 5 sene vakit ile siyasi yasağı getirdiği politikacılar arasında yer aldı. 1983 senesinde siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesinden sonra “yasaklı olmalarına rağmen hareketlerini sürdürdüğü” gerekçesiyle bir küme önde gelen CHP’li ve AP’li politikacıyla beraber Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri’nde 2. kez gözetim altına alındı.

Siyasi yasaklı olmasına rağmen 1984 senesinde Sosyal Demokrasi Partisi’ne (SODEP) girdi; bu partinin Sosyaldemokrat Halkçı Parti’yle (SHP) birleşmesiyle SHP’li oldu. Eylül 1987’deki genel seçimlerde SHP’den Antalya milletvekili seçildi. SHP’de evvelce küme başkanvekilliği ardında da genel sekreterlik vazifelerinde tespit edilen Baykal, Haziran 1988’de vazifeye başladığı genel sekreterlikten 10 Eylül 1990’da istifa etti. Bu dönemde demokratikleşme çabalarına dair bir rapor hazırlattı (Temmuz 1990). SHP’de bu dönemden başlayarak olağan ve inanılmaz kurultaylarda Genel Başkan Erdal İnönü’nün üç defa karşısına çıktı fakat başarılı olmadı. Genel Sekreterlikten istifasından sonra SHP parti içi muhalefetinin önderi oldu.

Deniz Baykal, Antalya milletvekili olarak Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamentolararası Komitesi eşbaşkanlığını yürüttü. Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi üyeliğine seçildi. TBMM Dışişleri Komisyon üyeliğinde bulundu. Temmuz 1992’de kapatılan siyasi partilerin açılmasına izin veren yasanın sağladığı imkânla 9 Eylül 1992 tarihinde toplanan CHP Kurultayında Genel Başkanlığa seçildi. 54 yaşında genel başkan oldu.

1994 mahalli tercihlerine üç parça durumunda (SHP, DSP, CHP) katılan sol partiler birleşme arayışlarına başladılar. DSP baştan olumsuz cevap verdi. SHP bu karara olumlu yaklaştı. SHP ve CHP 18 Şubat 1995’te toplanan kurultayda birleşti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bu kurultayda genel başkanlığa aday olmadı. 9 Eylül 1995 tarihinde birleşmeden sonra oluşturulan CHP Olağan Kurultayında genel başkanlığa seçildi. 30 Ekim 1995 tarihinde kurulan DYP-CHP birlik hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı vazifelerini üslendi. Deniz Baykal, bir tek şartla kerhen bu birliği kurdu, o da derhal erken seçim olması idi. Türkiye 24 Aralık 1995’te erken seçimlere gitti.

24 Aralık 1995 milletvekili genel tercihlerinde yine Antalya milletvekili oldu. Seçimleri takiben 53. Hükümetin (ANAP-DYP birliği) kurulmasıyla Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı vazifelerinden ayrıldı. 23 Mayıs 1998 tarihinde oluşturulan Cumhuriyet Halk Partisi 27.Olağan Kurultayında genel başkanlığa 3. kez seçildi. 18 Nisan 1999 tercihlerinde Cumhuriyet Halk Partisi ve Deniz Baykal ilk kez seçim neticeleriyle parlamento dışında kaldılar. 22 Nisan 1999 tarihinde alınan seçim neticeleri nedeniyle istifa eden Baykal, 30 Eylül 2000 tarihinde Ankara’da toplanan Cumhuriyet Halk Partisi 11. Olağanüstü Kurultayında yine seçilerek üçüncü kez CHP Genel Başkanı oldu.

3 Kasım 2002 Türkiye genel tercihlerinde CHP %19,4 oyla 177 milletvekili kazanarak TBMM’ye girdi. Deniz Baykal Antalya milletvekili seçilmişti. Baykal, 22.Dönem TBMM’de Ana muhalefet partisi genel başkanı olarak vazife yaptı. 2003 Ekim ayında 30.Kurultayda yine genel başkanlığa seçildi. 2004 Temmuz ayında muhaliflerden Mustafa Sarıgül’e karşı inanılmaz kurultayda güvenoyu aldı.

29 Ocak Ayı 2005’te oluşturulan CHP Olağanüstü Kurultayı’nda, rakibi Mustafa Sarıgül’ü yenerek genel başkanlık vazifeine devam etti. 19-20 Kasım’da toplanan 31. Olağan Kurultayda 1158 oyun tamamını alarak yine genel başkanlığa seçildi. 2007 tercihlerinden evvelce CHP’nin de içerisinde bulunduğu sol ittifakı, 22 Temmuz 2007’de oluşturulan Genel Seçimleri’nde %20,8 oy aldı. Deniz Baykal 26 Nisan 2008’de oluşturulan CHP 32. Olağan Kurultayı’nda 1231 delegeden 1021’inin oyunu alarak yine genel başkan seçildi. 10 Mayıs 2010 tarihinde genel başkanlık vazifeinden istifa ettiğini açıkladı.

Deniz Baykal, 2011 ve Haziran 2015 genel tercihlerinde CHP’den Antalya milletvekili seçildi. 2015 genel tercihlerinden sonra meclisin en ihtiyar delegesi sıfatıyla 23 Haziran 2015 günü 25. Zamanın ilk oturumunu açtı ve yeni TBMM Başkanı İsmet Yılmaz seçilene kadar Meclis Başkanlığına vekalet etti. 24 Haziran 2015 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi doğrulusunda 30 Haziran 2015’te oluşturulan TBMM başkanlık tercihleri amacıyla TBMM başkan adayı olarak gösterildi.Seçimde 1. turda 125, 2. turda 128, 3. turda 129 ve 4. turda 182 oy alarak seçimi kaybetti. Son turdaki rakibi İsmet Yılmaz 258 oy ile 1. olup 26. TBMM Başkanı oldu.1 Kasım 2015 tarihinde oluşturulan erken seçimlerde CHP’den Antalya milletvekili seçildi. Yine bu seçimlerden sonra meclisin en ihtiyar delegesi sıfatıyla yeni başkan seçilene kadar oturumları yönetti.

Deniz Baykal 2018- CHP 27.dönem Antalya milletvekili adayıdır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.