Seçim öncesi Erdoğan’dan yeni ‘müjde’ler - ÖZGÜR HABERLER

Seçim öncesi Erdoğan’dan yeni ‘müjde’ler

Seçim öncesi Erdoğan’dan yeni ‘müjde’ler Son dakika gelişmesi… Seçime aylar kala yeni ‘müjde’leri duyurmaya devam eden AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri..

Seçim öncesi Erdoğan’dan yeni ‘müjde’ler
Son Güncelleme: Whatsapp

Seçim öncesi Erdoğan’dan yeni ‘müjde’ler

Son dakika gelişmesi… Seçime aylar kala yeni ‘müjde’leri duyurmaya devam eden AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını tekrar yapılandıran bir yasa öneriyi hazırlıyoruz” dedi. Erdoğan, “Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim sorumlulukları başta olmak üzere borçlarının cezalarını kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kabine Toplantısı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Saray’da toplandı. Toplantı 3 saat 10 dakika sürdü. Erdoğan açıklama yaptı.

Erdoğan, “Yaptığımız değerlendirmeler neticesinde 14 Mayıs 2023’ün seçim amacıyla en ideal tarih bulunduğunu düşünüyoruz. Meclis’te gereken çoğunluğun sağlanamaması durumunda Cumhurbaşkanı olarak biz, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp süreci başlatacağız” dedi.

Avrupa ile Türkiye’yi kıyaslamayı ihmal etmeyen Erdoğan “Paris’teki metronun çatısı akıyor. Paris’e gitmeyenlerin haberi yok” ifadelerine yer verdi.

Seçime aylar kala yeni ‘müjde’lere sarılan Erdoğan “Bu borçlara belirli oranla güncelleme ve taksit olanağı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacak” dedi. Erdoğan devamında da “(Kamu alacaklarına düzenleme) Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim sorumlulukları başta olmak üzere borçlarının cezalarını kaldırıyoruz” müjdesini duyurdu.

Erdoğan’ın duyurduğu müjdeler şöyle:
Kurumlarımızın kamu alacaklarını tekrar yapılandıran bir yasa öneriyini hazırlıyoruz. Borçların cezalarını kaldırıyoruz.

Tüm bu borçları taksitle ödeme olanağı getiriyoruz.

Vergi dairelerine 31 Aralık 2022’den evvelce 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımızın cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim sorumlulukları başta olmak üzere borçlarının cezalarını kaldırıyoruz.

Tüm bu borçlara belirli oranla güncelleme ve taksit olanağı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacak.
(Yükseköğrenim kredisi) Endeks dışındaki borcun da tekrar yapılandırılarak taksitle ödenmesini olası duruma getiriyoruz.

Tüm bu borçlara belirli oranla güncelleme ve taksit olanağı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacak.

Sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralamalı kaza, drift ve aday sürücülük durumları dışındaki ihlallerden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz.

Yaklaşık 2,5 milyon sürücünün ceza puanı silinecek ve bu sebeple geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesi sağlanacak.

SEÇİM İÇİN TARİH VERDİ

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Bugün Recep ayına, 21 Şubat’ta Şaban ayına ve 23 Mart’ta Ramazan ayına kavuşuyor, 21 Nisan’da Ramazan Bayramı’na 28 Haziran’da kurban bayramına vasıl oluyoruz.

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin normal tarihi olan 18 Haziran’ı hem Kurban Bayramı arifesi ve hac devresine hem üniversiteye hazırlanan çocuklarımızın imtihan takvimine hem de ilk ve ortaöğretim okullarımızın tatiline denk gelmesi sebebiyle güncelleme gereksinimi duyduk.

Siyaset kurumu olarak milletin taleplerini karşılamanın yanı sıra millî iradenin en yüksek katılımla, en en ideal şartlarda tecellisini sağlamakla sorumluyuz. Bu anlayışla yaptığımız değerlendirmeler neticesinde 14 Mayıs 2023’ün seçim amacıyla en ideal tarih bulunduğunu düşünüyoruz. Meclis, 5’te 3 fazlalıkla karar alamazsa Cumhurbaşkanı olarak kararı ben alacağım.

EKONOMİYE DAİR İDDİALI SÖZLER

Güncellemenin milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu seçim cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin beraber seçilmesini gerçekleştiren ikinci seçim olacaktır. Bu seçim dönemini milletimiz yeni bir fırsata çevirmenin gayreti içerisindeyiz. Cumhuriyetimizin yeni yüzseneında ülkemizi dünyanın müreffeh ülkeler oranına çıkmasını hedefliyoruz.

Küresel politika ve ekonomi düzeninin krizlerle sarsıldığı bir dönemden geçiyoruz. Türkiye’nin kuvvetli duruşunu kabul etmek istemeyenler olacaktır. Eser ve hizmet alt yapısı sağlam, askeri ve teknolojik imkânları olan Türkiye’yi kabul etmeyenler sonuna kadar direnecektir. Fakat biz istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkabileceğimizi cümle aleme ispatladık. Geçmişte krizler içerisinde boğulan Türkiye’den, krizleri fırsata çeviren bir Türkiye durumuna getirdik. Siyasetimiz, geçmişle kıyas edilmeyecek bir olgunluk oranına ulaştı. Ekonomimiz, küresel operasyonlara rağmen, dünyanın takdirini kazanan bir yere geldi. Hamd olsun, potansiyelimiz ve imkânlarımız hepsinin üstesinden istikbal imkânlara sahiptir.

YİNE AVRUPA İLE TÜRKİYE’Yİ KIYASLADI

Geçtiğimiz pazartesi günü merhum Şule Yüksel Şenler hanımefendi adına kurulan vakfın hizmet binasını açtık. Aynı gün Sayın Putin ile bir telefon görüşmesi yaptık. Salı günü İran Dışişleri Bakanını misafir ettik. Çarşamba günü küme toplantımızda savunma sanayimize olan saldırıları değerlendirdik.

Cuma günü Ukrayna devlet başkanı Zelenski ile bir telefon görüşmesi yaptık.Cumartesi günü Bursa’da verimli bir gün geçirdik. Emniyetten resmi rakamı istedim. Katılanların adedi 120 bini bulduğunu söylediler. Sonrasında gençlerle coşku dolu bir akşam geçtik. Piyasa günü İstanbul’da Kağıthane’den İstanbul Havalimanını ulaşımı konforlu bir duruma getirecek bir projenin açılışına katıldık. Paris’te bile yok. Paris’teki metronun çatısı akıyor. ‘Bunun kaptanı yok mu?’ diye soruyor, bilmiyor ki biz şu ana kadar 10 adet kaptansız metro yaptık.

“BOĞAZIN ALTINDAN METRO GEÇECEĞINI KIM HAYAL EDIYORDU?”

Bizim fiillerimizin vardığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. Boğazın altından metro geçeceğini kim hayal ediyordu? Bunu biz başardık. Sizin geçmişimizden bu yana kaç adet köprü yaptınız? Biz Yavuz Sultan, Osman Gazi Köprülerimizi yaptık. 18 Mart Çanakkale Köprüsü bir finaldir. Biz Gelibolu’da yeri geliyor 24 saat bekliyorduk. Şimdi köprüden 6 dakikada geçiyorsun. Biz AK Parti olarak Cumhur ittifakı olarak bunu başardık. Bunlar belki o köprülerden de geçmiyordur.

Kağıthane-İstanbul Havalimanı hattı 34 km uzunluğa sahip. İstanbul’umuza yakışan bir eser. Kağıthane’den İstanbul Havalimanı’na 24 dakikada ulaşıyorsunuz. Bu metronun İstanbul’a hayırlı olmasını diliyorum. Çarşamba günü Milli Emniyet Kurulu’na başkanlık edeceğiz. Bu görüşmelerin en mühim yanı gençlerimizle yaptığımız görüşmeler.

İSVEÇ’E TEPKİ

İsveç’in NATO üyeliği müracaat ile başlayan ve mukaddes kitabımızı yakılmasına varan hususlar… Bireyin hak ve özgürlüklerin sınırı başka kişinin hak ve özgürlüklerin başladığı yere kadardır. Dolayısıyla İsveç’teki çirkin eylem, Müslümanlara yapılmış bir hakarettir. Haçlı saldırılarından beri İslam ile Türk kavramının bir tutulduğunu biliyoruz. Bu eylem asırlardır bir arpa boyu yol alınmadığının göstergesidir. Senin emniyet güçlerinin korumasının altında, bu alçaklığı namussuzluğu yapacak. Hiçbir birey, ne Müslümanların ne de başka din mensuplarının kutsallarını taciz etme hakkına sahip değildir. NATO’ya müracaat konusu ile alakalı bundan sonra bizden bir hayır bekleyecek olmasınlar. Terör örgütlerini sokaklarınızda cirit attıracaksınız, sonra bizden destek bekleyeceksiniz. NATO konusu ile alakalı bizden bir destek beklemeyin.

En büyük sıkıntımız olan enflasyonu yüzde 64’e düşürdük. İnşallah yüzde 50, yüzde 40’lara indiğini de göreceğiz. 2023’ten ümitli olmak amacıyla sebebimiz çoktur. Geçtiğimiz sene yaşanan olumsuzlukların bertaraf edilmesi amacıyla her kesime destek paketi sunduk. Sadece bu ay 3,5 haneye 740 milyon lira elektrik tüketim destek ödemesi yaptık.

Ücretli çalışanlarımıza, işverenlerin gerçekleştireceği besin yardımlarını vergiden muaf tuttuk. Asgari ücreti 8 bin 507 liraya, en düşük emekli aylığı 5 bin 500 liraya çıkardık. Temel gereksinim ürünleri başta olmak üzere pek çok üründe KDV indirimine gittik.

PATRON ÇILDIRDI: SEÇİM ÖNCESİ ERDOĞAN’DAN YENİ ‘MÜJDE’LER

Ücretli çalışanlarımıza işverenlerin gerçekleştireceği besin ve yakacak yardımlarını gelir vergisinden istisna tuttuk. Kamu çalışanlarımıza memur ve emeklilerimize refah payı artışıyla ek imkân sağlad ık. Asgari ücreti 8 bin 507 liraya, en düşük emekli aylığını 5 bin 500 liraya çıkardık. Asgari ücret desteğini 400 liraya çıkartarak işverenlerimizin üzerindeki yükü azalttık. Sözleşmeli kamu görevlilerini kadroya geçirdik. EYT düzenlemesini hazırladık, Meclis sürecini takip ediyoruz.

Bunları yapar iken reel sektörü ihmal etmedik. İş dünyamızın finansmana erişimini sağlayacak paketleri sağlama aldık. Amacımız ülkemizin sınırlı kaynaklarından ayırdığımız finansmanın döviz ve tüketim gibi lüzumsuz yerlere değil, sürdürebilir olmasını sağlamaktır. 14 değişik alanda etkinlik gösteren firmalarımızı kredi politikamızla destekliyoruz.

“2 BİN LİRAYI AŞMAYAN BORÇLARIN CEZALARININ TAHSİLİNDEN VAZGEÇİYORUZ”

Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını tekrar yapılandıran bir yasa öneriyi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim sorumlulukları başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçların cezalarını kaldırıyoruz. Bu borçları belirli oranla güncelleme ve taksitle ödeme olanağı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacaktır. Teklifle matrah artırımını ve işletme girdilerinin düzeltilmesini sağlıyoruz. Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte dizinle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle dizin dışındaki borcun da tekrar yapılandırarak taksitle ödenmesini olası duruma getiriyoruz.

Malum bulunduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı programlamayı vergi, ceza, faiz gibi bütün başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız amacıyla yaşama geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 31 Aralık 2022 tarihinden evvelceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin asli hedefi devletle vatandaşının ufak meblağlı meseleler amacıyla karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir.

“CEZA PUANLARINI SİLİYORUZ”

Trafik ceza puanlarıyla alakalı bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Ülkemizin karayolu altyapısı, bölünmüş yollar, köprüler ve tünellerle hızlı, konforlu güvenilir yolculuğa ideal duruma getirdik. Ölümlü trafik kazalarında nerdeyse yarı yarıya azalma sağladık. Bireysel ve ticari karayolu kullanımındaki artış, kural ihlalleri sebebiyle sürücülerimizin ceza puanında ciddi yükselmelere sebebiyet verdi. Yapacağımız düzenlemeyle sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı gaza, drift ve aday sürücülük durumları dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz. 2,5 milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesi ve 10 bine yakın ehliyetin iade edilecek sürecin hayırlı olmasını diliyorum.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.