ÖSYM YKS başvuru kılavuzu yayınlandı- YKS ne zaman, başvuru ücreti ne kadar - ÖZGÜR HABERLER

ÖSYM YKS başvuru kılavuzu yayınlandı- YKS ne zaman, başvuru ücreti ne kadar

ÖSYM YKS başvuru kılavuzu yayınlandı: YKS ne zaman, başvuru ücreti ne kadar YKS müracaat kılavuzu ÖSYM doğrulusunda yayınlandı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 17-18 Haziran 2023’te yapılacak, YKS müracaatı 8-23 Mart..

ÖSYM YKS başvuru kılavuzu yayınlandı- YKS ne zaman, başvuru ücreti ne kadar
Son Güncelleme: Whatsapp

ÖSYM YKS başvuru kılavuzu yayınlandı: YKS ne zaman, başvuru ücreti ne kadar

YKS müracaat kılavuzu ÖSYM doğrulusunda yayınlandı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 17-18 Haziran 2023’te yapılacak, YKS müracaatı 8-23 Mart 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek. YKS imtihan müracaat ücreti (TYT/AYT/YDT her biri için) 115 lira olarak belirlenirken, depremlerin yaşandığı Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya’da YKS yapılmayacak, adaylar istedikleri illeri tercih edip imtihana girebilecek

Öğrencilerin eğitim ömürlerine devam edecekleri üniversiteyi belirleyeceği YKS’de müracaatları ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr sayfası üzerinden alınmaya başlandı. Adaylar hayatlarını şekillendirecek imtihan olan YKS’ye nasıl müracaatlur, müracaat ücret ne kadar gibi soruların yanıtlarını arıyor.

YKS BAŞVURU EKRANI

YKS BAŞVURU KILAVUZU

4 İLDE YKS YAPILMAYACAK

Depremlerin yaşandığı Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yapılmayacak. Adaylar istedikleri illeri tercih edip imtihana girebilecek.

Ayrıca deprem sebebiyle afet bölgesi ilan edilen 11 il ve bir ilçede ikamet eden, deprem ardından diğer il ve ilçelere göç eden adaylardan imtihan ve müracaat ücreti alınmayacak.

YKS BAŞVURUSU NE ZAMAN?

YKS’NİN, TYT, AYT ve YDT oturumu müracaatı 8-23 Mart 2023 arasında yapılabilecek.

YKS NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 17-18 Haziran 2023’te yapılacak.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

2023 senesi içinde gerçekleştirilecek olan YKS’ye katılmak isteyen adaylar;

– Sadece TYT’ye girecek adaylar 115 Lira,

– TYT ile beraber AYT ya da YDT’den rastgele birine girmek isteyen adaylar 115 Lira,

– TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 345 Lira yatıracaklar.

YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna müracaat zamanı nedeniylede, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

Adaylar müracaatlarını, 8 Mart 2023 tarihinde saat 12.00’den itibaren ÖSYM Başvuru Merkezleri vasıtasıyla ya da bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması’ndan yapabilecek.

MSÜ İÇİN TYT VE AYT SINAVINA KATILMAK GEREKİYOR

2023-MSÜ’ye başvuran adayların, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları 2’nci Seçim Aşamalarına katılabilmeleri amacıyla ayrıca, ÖSYM doğrulusunda uygulanacak olan ve Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2023-YKS) müracaatlarını yapmaları ve Harp Okulları amacıyla, 2023 senesi Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 2023-YKS’nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları amacıyla 2023-YKS 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekecek.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.