Öğretmen çift ve iki çocuğu ‘depreme dayanıklı’ diye taşındıkları evde can verdi

Hatay Samandağ’da depreme sağlam bulunduğu düşüncesiyle, üç sene evvelce yeni ev alan Refik-Özge Çapar çifti, depremde yıkıntı altında kalarak, iki çocuklarıyla beraber hayatlarını kaybetti. Samandağ’da öğretmen Refik ve Özge Çapar..

Öğretmen çift ve iki çocuğu ‘depreme dayanıklı’ diye taşındıkları evde can verdi
Son Güncelleme: Whatsapp

Hatay Samandağ’da depreme sağlam bulunduğu düşüncesiyle, üç sene evvelce yeni ev alan Refik-Özge Çapar çifti, depremde yıkıntı altında kalarak, iki çocuklarıyla beraber hayatlarını kaybetti.

Samandağ’da öğretmen Refik ve Özge Çapar çifti, çocukları Nora (17) ve Doruk Ali (10) ile birlikte, 3 sene önce, depreme sağlam olduğunu düşündükleri yeni yapılmış bir apartmandan daire satın aldı. Kredi ödemesi devam eden evleri ilk depremde çöktü.

Çapar ailesi hayatını kaybetti. Refik Çapar’ın yengesi Meryem Çapar, müteahhidin depreme sağlam diye pazarladığı evi, çok yüksek bir fiyatla satın aldıklarını, kredisini ödemeye devam ettiklerini söyledi. Çapar “Apartmanın en üst katında oturuyorlardı. Cenazelerine 3 gün sonra ulaşabildik. Baba kız birbirlerine sarılarak ölmüşler. Bina derhal çökmüş, hiç kıpırdayamamışlar. Ertesi gün eşini bulduk. En ufak çocukları da odasındaydı” diye konuştu.

KAZMA VE KÜREKLERLE ÇIKARDILAR

Meryem Çapar, depremi kabus gibi yaşadıklarını anlatarak, şunları söyledi:

– Depremle uyandık, dışarı zor çıktık. Evdeki eşyalar üstümüze dökülmeye başladı. Dışarıda felaket bir yağmur yağıyordu, hava çok soğuktu. Üstümüzde yalnızca pijamalarımız vardı. Kayınvalidemler karşıda oturuyor ve evleri çok eski, eşim ve kardeşleri onları çkardı. Şükür, iyilerdi. Arabalara geçtik, artçı depremler devam ediyordu.

– Kaynımın telefonu birkaç kez çaldı, yanıt yoktu. İnşallah bir şey olmamıştır diye dua ettik. Gün aydınlanınca arabayla merkeze gittiler, felaketti. Baktılar ki apartman yerle bir olmuş. Yardım yoktu, köye döndük. Kadınlar olarak biz de çıkarmak amacıyla gittik. Kazma ve küreklerle çıkardılar.

“ÜÇ GÜN SONRA CENAZELERE ULAŞTIK”

AFAD ekiplerinin enkazdan ses gelmediği amacıyla araya girmek edemeyeceğini söylediğini bildiren Meryem Çapar, “Bizimkiler en üst katta oturuyordu. 3 gün sonra evvelce kaynımla kızına ulaştık, birbirlerine sarılmış haldeydiler. Bina derhal çökmüş, hiç kıpırdayamamışlar. Ertesi gün eşini bulduk. Üçünü defnettik. En ufak çocukları Doruk Ali’yi aramaya devam ettik. Yavrum odasındaydı, o da hiç kıpırdayamamış” dedi.

“NORA TIP OKUMAK İSTİYORDU”

Eski diye taşındıkları evin hâlâ ayakta kaldığını dile getiren Çapar, şu şekilde devam etti:

– Kredi çekip, 3 sene evvelce yeni ev aldılar. Eski diye evi değiştirdiler ve hâlâ taksit ödüyorlardı. Bina ilk çökenlerden, eski evleri yıkılmamış. İçindekiler dayanıklı bir şekilde çıktı. Mithat Gür adlı bir müteahhitten aldılar. Adamın yaptığı tüm binalar yıkıldı, o gece kaçmış, bulunamadı. Samandağ’da bir çok binası var. Depreme dayanıklı diye pazarlıyordu. Çok para ödediler.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.