MTA diri fay haritasını güncelledi

MTA diri fay haritasını güncelledi Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) diri fay haritasını güncelledi. Buna göre 485 diri fay saptandı. Bu faylar 45 ilden, 110 ilçeden geçiyor. İşte diri fay haritası..

MTA diri fay haritasını güncelledi
Son Güncelleme: Whatsapp

MTA diri fay haritasını güncelledi

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTAdiri fay haritasını güncelledi.

Buna göre 485 diri fay saptandı.

Bu faylar 45 ilden, 110 ilçeden geçiyor.

İşte diri fay haritası geride bıraktığımız iller:

Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Bingöl, Denizli, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Manisa, Muğla, Kocaeli, Konya, Osmaniye, Sakarya.

DİRİ FAY NEDİR?
Diri fay ya da aktif fay, tarihsel dönemde deprem oluşturmuş olan bütün faylara verdiği isimdir. Yer kabuğundaki detaylı ölçekteki kayma yüzeyleri, (üzerinde deprem gerçekleşen ve hareket eden iki levha ya da levhacık arasındaki ara yüzey) fay olarak adlandırılır.

Fayların dirilikleri yalnızca yazılı tarihsel kataloglardan değil aynı vakitte tarihi yapıları etkileyen faylanma işaretlerinden de anlaşılabilir.

Genç Kuvaterner çökellerini (2 milyon yıldan daha ihtiyar olmayan) kesen faylar, ötelenmiş genç akarsu yatakları, ötelenmiş akarsu – denizel sekiler, basınç sırtı ya da çöküntü gölcükleri, uzamış sırtlar gibi genç morfolojik şekiller oluşturmuş faylar, diri faylardır.

 

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.