MİRAÇ KANDİLİ’NDE ORUÇ TUTULUR MU - ÖZGÜR HABERLER

MİRAÇ KANDİLİ’NDE ORUÇ TUTULUR MU

MİRAÇ KANDİLİ’NDE ORUÇ TUTULUR MU Hazreti Muhammed’in atı Burak ile beraber göğe yükseldiği gece olarak tanınan ve Recep ayının 27. gecesinde idrak edilen Miraç Kandili’ne sayılı günler kaldı. Bu kutsal..

MİRAÇ KANDİLİ’NDE ORUÇ TUTULUR MU
Son Güncelleme: Whatsapp

MİRAÇ KANDİLİ’NDE ORUÇ TUTULUR MU

Hazreti Muhammed’in atı Burak ile beraber göğe yükseldiği gece olarak tanınan ve Recep ayının 27. gecesinde idrak edilen Miraç Kandili’ne sayılı günler kaldı. Bu kutsal günü oruçlu durumda geçirmek isteyen vatandaşlar arama motorlarında Miraç Kandili orucu farz mıdır, niyeti nasıl getirilir? sorularının cevabını araştırıyor. İşte merak edilenler ve 2023 Miraç Kandili iftar ve sahur saati…

MİRAÇ KANDİLİ ORUCU FARZ MIDIR?

Recep-i Şerif ayının 27. gecesi idrak edilecek olan Miraç Kandilinde oruç tutmak son derece faziletli ve sevaptır. Birçok Hadis-i Şerif’te yer aldığı gibi Peygamber Efendimiz (S.A.V) “Recep Tanrı’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” buyurmuştur. Bu vesileyle Tanrı’ın ayı olan Recep’te oruç tutmak Tanrı-u Teala’ya bir şükür ve Onun rızasını kazanmak amacıyla bir fırsattır. Recep ayının ilk gün orucu, İlk Perşembe günü artık Regaip Kandilinde ve 13, 14 ve 15. gün ile beraber son üç gün tutulacak oruçlar da faziletlidir. Bu kapsamda da Recep ayının 27. gecesi artık Miraç Kandili’nin gündüzünde oruç tutulur. Kandil gecelerinin gündüzlerinde artık geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Farz değildir fakat Tanrı nezdinde sevabı büyüktür.

2023 MİRAÇ KANDİLİ İFTAR VE SAHUR SAATİ İÇİN TIKLAYIN

MİRAÇ KANDİLİ ORUCU NİYETİ NASIL GETİRİLİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı, üç aylarda oruç tutma konusundaki verilen bilgi;

“Halk arasında üç aylar diye tanınan Recep, Şaban ve Ramazan ayları kutsal aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize kutsal kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) başka aylara oranla daha çok nafile oruç tuttuğu, fakat Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer alabilmektedir (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79).

Diyanet İşleri Başkanlığı, üç aylarda oruç tutma konusundaki verilen bilgi;

“Halk arasında üç aylar diye tanınan Recep, Şaban ve Ramazan ayları kutsal aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize kutsal kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) başka aylara oranla daha çok nafile oruç tuttuğu, fakat Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer alabilmektedir (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79).

MİRAÇ KANDİLİ ORUCU HANGİ GÜN TUTULUR?

Dinî yönden güneşin batmasıyla evvelceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden evvelce gelir (Kurtubî, el-Câmi’, XIV, 15). Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı amacıyla, o gece teravih namazı kılınmakta ve Ramazan’ın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı amacıyla, o gecede teravih namazı kılınmamaktadır. Cuma günü de Perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, Cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Örneğin “Recebin ilk Cuma gecesi” dendiği vakit perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece (akşam vakitkinden sabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine “Şaban’ın 15. gecesi” bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, “bayram gecesi” de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir. Bu itibarla kandil geceleri amacıyla tutulan nafile oruçların asıl vakitı, geceyi takip eden gün olmakla beraber, daha evvelceki günle beraber oruç tutulabilir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.