Merkez Bankası faiz kararı - ÖZGÜR HABERLER

Merkez Bankası faiz kararı

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı Merkez Bankası (TCMB), pazar beklentilerine paralel olarak günümüz toplantısında siyaset faizini yüzde 9’da sabit tuttu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz..

Merkez Bankası faiz kararı
Son Güncelleme: Whatsapp

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Merkez Bankası (TCMB), pazar beklentilerine paralel olarak günümüz toplantısında siyaset faizini yüzde 9’da sabit tuttu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. Kurul, siyaset faizini yüzde 9’da sabit tuttu. Pazar beklentisi de bugün kurulun faizi sabit bırakacağı yönündeydi.

TCMB, 24 Kasım’daki toplantısında siyaset faizini 150 baz puan indirimle yüzde 9’a çekmişti.

Geçen ay faiz sabit tutulurken PPK metninde yer alan “Kurul, sahip olunan siyaset faizinin küresel talebe dair çoğalan riskleri ehemmiyete alarak yeterli düzeyde bulunduğunu değerlendirmiştir” ifadesi, günümüz karar metninde yer almadı. Bu farklılık de önümüzdeki aylarda yeni faiz indirimlerinin gelebileceğinin sinyali oldu.

Dolar/TL, karar ardından 18,79 civarında yatay hareket etti.

Bugün bankadan oluşturulan faiz açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

‘VERİLER TAHMİN EDİLENDEN DAHA OLUMLU’

Para Politikası Kurulu (Kurul), siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo iduruma faiz oranının yüzde 9 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Yakın dehemmiyetde iktisadi etkinliğe dair belirtiler bilgiler ön görü edilenden daha olumlu düzeylerde gerçekleşmesine rağmen, jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da tesiri ile ilerlemiş ülke ekonomilerinde resesyon kaygıları sürmektedir.

Türkiye’nin ilerlettiği stratejik kalitede çözüm vasıtaları yardımıyla asli besin başta olmak üzere birtakım sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz tesiri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte yapımcı ve tüketici enflasyonu yüksek düzeylerini sürdürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki tesiri yakından izlenmektedir.

Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak ilerlemiş ülke merkez bankalarının para siyasetsı ismim ve iletişimlerindeki ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda çoğalan belirsizliklere yönelik merkez bankaları doğrulusunda tasarlanan yeni destekleyici program ve vasıtalarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir. Hem de finansal piyasalar, çoğalan durgunluk risklerine karşı faiz artışı yapan merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaya başlamıştır.

‘DIŞ TALEPTEKİ YAVAŞLAMA İÇ TALEPLE TELAFİ EDİLDİ’

2022’nin ilk üç çeyreğinde kuvvetli bir büyüme gerçekleşmiştir. Yılın son çeyreğine dair göstergeler ise zayıflayan dış talebin tesiriyle büyümedeki yavaşlama eğiliminin iç talepteki görece kuvvetli seyir ile telafi edildiğine işaret etmektedir. İmalat endüstri üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların iç talep ve arz kapasitesi üzerindeki tesirinin henüz sınırlı düzeyde kaldığı görülmektedir.

İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Genellikle istihdam artışına katkı veren sektörler ehemmiyete alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte bulunduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan kuvvetli katkısı senenin bütün aylarına yayılarak devam etmektedir.

Bunun yanında, iç tüketim talebi, enerji fiyatlarındaki yüksek düzey ve ana dışsatım pazarlarının resesyona girme mümkünlülüğü cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir düzeylerde kalıcı duruma gelmesi, fiyat istikrarı amacıyla ehemmiyet arz etmektedir.

Kredilerin büyüme sürati ve erişilen finansman kaynaklarının hedefina ideal şekilde iktisadi etkinlik ile buluşması yakından takip edilmektedir. Kurul, 2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma metninde belirttiği üzere, maddi transfer mekanizmasının etkinliğini destekleyecek vasıtalarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve fonlama kanalları başta olmak üzere bütün siyaset vasıta setini liralaşma hedefleriyle uyumlu duruma getirecektir.

‘ENFLASYONDA İYİLEŞME GÖRÜLDÜ’

Sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi amacıyla oluşturulan bütüncül siyasetların desteği yardımıyla enflasyonun civarında ve eğiliminde iyileşmeler görülmeye başlanmıştır. Azalan dış talebin toplam talep koşulları ve üretim üzerindeki tesiri yakından izlenmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin daha da arttığı bir dehemmiyetde endüstri üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin devam ettirilmesi ile arz ve yatırım kapasitesindeki yapısal kazanımların sürekliliği yönünden finansal koşulların destekleyici olması kritik ehemmiyet arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, siyaset faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

TCMB, fiyat istikrarı asli hedefi tarafında enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden kuvvetli göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki bütün vasıtaları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. TCMB, fiyat istikrarının kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla Liralaşma Stratejisi’ni bütün unsurlarıyla uygulayacaktır. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin devam etmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yolu ile makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sıhhatli ve sürdürülebilir bir şekilde devamı amacıyla ideal zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri merkezli bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içerisinde yayımlanacaktır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.