Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı Merkez Bankası siyaset faizini bugün 50 baz puan daha düşürerek yüzde 8,5’e indirdi. Depremin sonrasında piyasada faiz indirimi beklentisi artmıştı. Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası..

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı
Son Güncelleme: Whatsapp

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Merkez Bankası siyaset faizini bugün 50 baz puan daha düşürerek yüzde 8,5’e indirdi. Depremin sonrasında piyasada faiz indirimi beklentisi artmıştı.

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), günümüz toplantısında siyaset faizini 50 baz puan daha düşürdü.

Banka, siyaset faizini yüzde 8,5’e indirdi.

Piyasada faiz indirimi beklentisi, AA ve Bloomberg anketinde ortalamada 100 baz puan, Reuters anketinde 50 baz puan olmuştu. ABD’nin önde gelen bankaları JPMorgan ve Morgan Stanley de 100 baz puanlık indirim beklentisi açıklamıştı.

TÜİK, 2023 senesi Ocak Ayı ayı amacıyla aylık enflasyonu yüzde 6,65, senelik enflasyonu yüzde 57,68 olarak açıklamıştı.

Bankadan oluşturulan bildirimde “Kurul, bu ölçülü indirim ardından para siyasetsı duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem ardından lüzumlu toparlanmayı desteklemek amacıyla yeterli bulunduğu görüşündedir” denildi.

‘GELİŞMİŞ ÜLKELERDE RESESYON ENDİŞELERİ SÜRÜYOR’
PPK açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Para Politikası Kurulu (Kurul), siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo iduruma faiz oranının yüzde 9’dan yüzde 8,5’e indirilmesine karar vermiştir.

Yakın dehemmiyetde iktisadi etkinliğe dair belirtiler bilgiler ön görü edilenden daha olumlu düzeylerde gerçekleşmesine rağmen, jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da tesiri ile ilerlemiş ülke ekonomilerinde resesyon kaygıları sürmektedir.

Türkiye’nin ilerlettiği stratejik kalitede çözüm vasıtaları yardımıyla asli besin başta olmak üzere birtakım sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz tesiri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte yapımcı ve tüketici enflasyonu yüksek düzeylerini sürdürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üstündeki tesiri yakından izlenmektedir.

Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak ilerlemiş ülke merkez bankalarının para siyasetsı ismim ve iletişimlerindeki ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda çoğalan belirsizliklere yönelik merkez bankaları doğrulusunda tasarlanan yeni destekleyici program ve vasıtalarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir. Hem de finansal piyasalar, durgunluk risklerine karşı faiz artışı yapan merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaktadır.

‘DEPREM EKONOMİK AKTİVİTEYİ ETKİLEYECEK’
Asrın felaketi öncesindeki lider göstergeler 2023 seneninın ilk çeyreğinde iç talebin dış talebe kıyasla daha canlı bulunduğuna ve büyüme eğiliminde artışa işaret etmekteydi. Depremin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üstündeki tesiri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir. Depremin yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenmekle beraber orta vadede Türkiye ekonomisinin performansı üstünde kalıcı bir etkide bulunmayacağı öngörülmektedir.

Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan kuvvetli katkısı senenin bütün aylarına yayılarak devam etmektedir. Bunun yanında, iç tüketim talebi, enerji fiyatlarındaki yüksek düzey ve ana dışsatım pazarlarındaki zayıf iktisadi etkinlik cari denge üstündeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir düzeylerde kalıcı duruma gelmesi, fiyat istikrarı amacıyla ehemmiyet arz etmektedir.

Kredilerin büyüme sürati ve erişilen finansman kaynaklarının hedefina ideal şekilde iktisadi etkinlik ile buluşması yakından takip edilmektedir. Kurul, 2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma metninde belirttiği üzere, maddi transfer mekanizmasının etkinliğini destekleyecek vasıtalarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve fonlama kanalları başta olmak üzere bütün siyaset vasıta setini liralaşma hedefleriyle uyumlu duruma getirecektir. Kurul, yaşanan felaketin tesirinin en düşük civarlara indirilmesi ve lüzumlu dönüşümün desteklenmesi hedefiyle ideal finansal koşulların oluşmasını önceliklendirecektir.

‘TOPARLANMAYI DESTEKLEMEK İÇİN YETERLİ’
Uygulanan bütüncül siyasetların desteği yardımıyla enflasyonun civarında ve eğiliminde iyileşmeler görülmeye başlanmakla beraber depremin yol açtığı arz-talep dengesizliklerinin enflasyon üstündeki tesiri yakından izlenmektedir. Sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin devam ettirilmesi yönünden finansal koşulların destekleyici olması daha da mühim duruma gelmiştir. Bu çerçevede Kurul, siyaset faizinin 50 baz puan düşürülmesine karar vermiştir. Kurul, bu ölçülü indirim ardından para siyasetsı duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem ardından lüzumlu toparlanmayı desteklemek amacıyla yeterli bulunduğu görüşündedir. Depremin 2023 seneninın ilk yarısındaki tesiri yakından takip edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı asli hedefi tarafında enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden kuvvetli göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki bütün vasıtaları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. TCMB, fiyat istikrarının kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla Liralaşma Stratejisi’ni bütün unsurlarıyla uygulayacaktır. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin devam etmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yolu ile makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sıhhatli ve sürdürülebilir bir şekilde devamı amacıyla ideal zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri merkezli bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içerisinde yayımlanacaktır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.