Kurtarmak için teknolojiyi kullanın - ÖZGÜR HABERLER

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın Afet yönetimine ve önhazırlıklarına yönelik uygulamalar afet sürecinde yararlı olabilir. Zaman kazanmak ve bilgilenmek adına ellerinizin altında bulunmasının iyi olduğunu düşündüğüm birkaç programlamayı telefonunuza indirmenizi öneririm…..

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın
Son Güncelleme: Whatsapp

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın

Afet yönetimine ve önhazırlıklarına yönelik uygulamalar afet sürecinde yararlı olabilir. Zaman kazanmak ve bilgilenmek adına ellerinizin altında bulunmasının iyi olduğunu düşündüğüm birkaç programlamayı telefonunuza indirmenizi öneririm…

Teknoloji yardımıyla hem yaşama tutunmak hem de başka canları kurtarmak olası duruma gelebiliyor. Ama acil bir halde telefonların şarj halini ve bağlantı zayıflığını da hesaba katmak gerekiyor. Uygulamaları telefona yüklemenin yanı sıra yararlı bulguların yer aldığı görsel ve metinleri daha eskiden fotoğraf galerinize yükleyebilir, uygulamalardan ekran görüntülerini kaydedebilirsiniz. Deprem başta olmak üzere afet süreçlerinde ellerinizin altında bulunmasının yararlı olduğunu düşündüğüm programları paylaşıyorum…

Sesinizi duyurmak için
Düdüğüm

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın

Basit ve işlevsel. Enkaz altında kalanların, bir noktadan sonra bağırmaktan sesleri kısıldığı amacıyla kendilerini dışarıya duyuramadığını biliyoruz. Düdüğüm uygulaması, yüksek bir düdük sesiyle yer bildirimini kolaylaştırıyor.
Aynı vakitte bir SMS listesi tanımlama ve tek tuşla bu listedeki şahıslara ‘Güvende Olmadığını’ bildirebilme imkânı sağlıyor. 112 Acil yardım düğmesi de var. Ücretsiz ve HDS Yazılım doğrulusunda geliştirilmiş. Düdük sesine Aralıklı çalma alternatifi eklenebilse, 1, 5 ya da 10 dakika, 1 saat gibi Aralıklarla ötmesi sağlanabilir. Böylece hem pil tasarrufu sağlar, hem de gereksinim duyan bireyin dinlenmesine imkan verir. Uyanık tutmak amacıyla de kullanılabilir.

Türkçe içerikle…
First Aid (İlk Yardım)

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın

İlkyardım tekniklerini öğrenmek bundan sonra hepimizin önceliği olmalı. Dünya genelinde sarfedilen bu uygulamada Türkiye lokasyonunu seçtiğinizde, tamamıyla Türkçe içerikli ilkyardım verilerine ulaşabiliyorsunuz. Olası kazalara ve yaralanma hallerine göre listelenmiş alternatifler arasında ilerleyerek teknikleri uygulamalı öğrenebiliyorsunuz. Kızılay’ın faaliyetleri ile ilgili bilgi almak, gönüllü olmak gibi alternatifler de mevcut.

Daha kapsamlı olabilir
eAFAD

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın

Bilgilendirme ve afetzedeler amacıyla süreci kolaylaştırma yönünden kapsamlı olduğunu söylemek olası değil. Sadece anlık deprem ve hava hali bildirimleri veren, eskimiş arayüzlü bir haritası var. Acil Çağrı (AFAD Acil isimli program da 112 çağrısı yapabiliyor), SMS bildirimleri, yer bildirim sesleri, ilkyardım önerileri, afet anlarında yapılması gerekenler, ardından amacıyla erişilebilecek destekler, yardım noktaları, program bildirimleri ve daha pek çok özellik Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın hazırlayacağı kapsamlı bir programda yer alabilir. Böylece bilgilendirici, süreci kolaylaştırıcı bir kaynak ve vasıta halina dönüştürülebilir. ABD’nin AFAD’ı olan Federal Acil Durum Yönetim Ajansı’nın programı FEMA bu hususta iyi bir örnek.

Hatları meşgul etmeden…
AKUT Güvendeyim

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın

Temel amacı, afet hemen telefon şebekelerine binen yükü azaltmak ve hatların meşgul edilmesini önlemeye yardımcı olmak. Afet bölgesindeyseniz belirlediğiniz şahıslara güvende olduğunuz verisini internet yolu ile hemen ve basitçe gönderebiliyorsunuz.

Risk puanını gösteriyor
Deprem Riskim

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın

“Binam dayanıklı mı” sorusu hepimizin aklında. BaşarSoft doğrulusunda tasarlanan ve bedava yayılan bu program sadece düşünce vermek amaçlı. Binanıza ait noktayı harita üstünde işaretledikten sonra FEMA-154 standartları baz alınmış şekilde binanızın özelliklerini seçiyorsunuz. İnşaat yılı, yapı tarzı gibi özellikleri bilmeniz gerekiyor. Sonuçta bir risk puanı alıyorsunuz. Puan düşükse gerçek bina belirlenmesi yaptırmak amacıyla daha süratli harekete geçmenizi sağlayabilir.

En hızlı iletişim
Zello Telsiz

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın

Dünyanın en çok sarfedilen telsiz uygulaması. Acil hallerde etkileşimin süratli olması hayati ehemmiyet taşıyor. Telsizlerdeki bas-konuş özelliğine ekstra özellikler de ekleyen Zello, yardım etmeye koşan gönüllülerin, gereksinim ve yardım paketleri hazırlayan kümelerin ve aynısı bütün birimlerin toplu etkileşim kurmasını kolaylaştırıyor. Sesli mesaj yanısıra metin ve resim gönderme gibi özellikleri de tespit edilen Zello’yu lisanslı kulaklık mikrofon setiyle eller serbest kullanmak da mümkün. Ücretsiz ve reklamsız, yıldız puanıysa 5 üzerinden 4.7.

Anlık takip
Life 360

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın

Aile bireylerinin koordinat bazlı takibini kolaylaştırıyor. Okula giden çocuklarınızı ya da seyahat halindeki yakınlarınızı takip edebilirsiniz. Bütün platformlarda çalışıyor. Acil hallerde aile üyelerinizin nerede olduğunu bulmak kadar afet hallerinde sahadaki arama kurtarma ekiplerinin takibi amacıyla de faydalı…

Kurtarmak için teknolojiyi kullanın

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.