Konya’da aktif fay hattı var mı

Konya’da aktif fay hattı var mı Konya Selçuklu’da ortaya gelen 3.0 büyüklüğündeki depremin ardındannda Konya’da fay hattı var mı sorusu gündeme gelmeye başladı. Deprem riski en az olan bölgelerin başında yer..

Konya’da aktif fay hattı var mı
Son Güncelleme: Whatsapp

Konya’da aktif fay hattı var mı

Konya Selçuklu’da ortaya gelen 3.0 büyüklüğündeki depremin ardındannda Konya’da fay hattı var mı sorusu gündeme gelmeye başladı.

Deprem riski en az olan bölgelerin başında yer alan Konya’da ortaya gelen deprem ardından çoğu vatandaş bu mevzu ile ilgili inceleme yapmaya başladı.

Kahramanmaraş’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ardındanda çoğu depremzede deprem mevzusu ile ilgili güvenilir bulunduğu amacıyla Konya’ya gitmeye başladı.

Peki Konya deprem mevzusu ile ilgili güvenilir mi? Konya’da aktif fay hattı bulunmaktadır mu?

Konya'da aktif fay hattı var mı?

Konya’da aktif fay hattı var mı?

Konya’da tespit edilen fay hatları konusu ile ilgili bir açıklama yapan Konya Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren Konya’da deprem üretebilecek fayların olduğunu belirtiyor.

Konya’da tespit edilen Merhaba Gazetesi’ne konuşan Prof. Dr. Yaşar Eren “Konya’nın yıkıcı depremler amacıyla en az riskli bir yer olması, burada deprem olmayacağı manasına gelmez. Yapılan bütün binalar depreme sağlam olmalı. Acilen bütün binalar denetim edilmeli.” dedi.

Prof. Dr. Yaşar Eren ilaveten “Konya bölgesinde aktif ya da potansiyel olarak aktif mühim uzunluklarda faylar bulunmaktadır. Bu faylar etraf il ve ilçeler amacıyla potansiyel yönden tehdit oluşturur” ifadelerine yer verdi..

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.