Kılıçdaroğlu halen favori. Mansur Yavaş plase, İlhan Kesici sürpriz.

Kılıçdaroğlu halen favori. Mansur Yavaş plase, İlhan Kesici sürpriz. Ömer ŞAHİN / Ankara 14 Mayıs’ta olacağı bundan sonra belirginleşen seçim evveli depremin doğurduğu acının sessizliğinde Ankara’da “taht oyunları” oynanıyor. Kalplerin..

Kılıçdaroğlu halen favori. Mansur Yavaş plase, İlhan Kesici sürpriz.
Son Güncelleme: Whatsapp

Kılıçdaroğlu halen favori. Mansur Yavaş plase, İlhan Kesici sürpriz.

Ömer ŞAHİN / Ankara
14 Mayıs’ta olacağı bundan sonra belirginleşen seçim evveli depremin doğurduğu acının sessizliğinde Ankara’da “taht oyunları” oynanıyor.
Kalplerin depremzede amacıyla çarptığı günlerden geçiyoruz. Seçimden yana fazlası ağızları bıçak açmıyor. Suskunluk tercih değil zorunluluk. Yine de önümüzde seçim var. İktidar ve muhalefetin amaçları ortak olsa da seçim kazanmaya odaklansalar da değişik süreçlerden geçiyorlar. İktidar, sabun köpüğü gibi elinden kayıp gitmekte olan gücünü koruma uğraşı verirken muhalefet kimi aday göstereceğine şimdilik karar vermiş değil.

AK Parti’nin Seçim Karargahı bile hazır
Cumhur İtitfakı’nın adayı belli kararı net. Cumhurdiğernı Recep Tayyip Erdoğan aday ve seçimin bir an evvelce yapılmasını istiyor. Hazırlıklar 14 Mayıs’a göre yapılıyor. Seçim Karargah merkezi bile tutuldu. Ankara’da adı AK Parti ile özdeşleşen AVM’nin en üst katından yönetilecek seçim süreci.
Deprem nedeniyle bölge boşaldı. Depremzede seçmenin oy kullanmalarına dönük çalışmalar da başladı. Şu aşamada meşru bir engel görünmüyor ama süre lüzumsinimi olur ise seçimin 4 Haziran’a alınabileceği de konuşuluyor. Normal seçim tarihi 18 Haziran fakat ‘meşruiyet tartışması’ doğmaması ve ikinci turun hac devresine denk gelmesi nedeniyle bu tarih AK Parti doğrulusunda tercih edilmiyor.

Kılıcdaroğlu ve Akşener görüşmesi bekleniyor
Millet İttifakı’nda şu an itibariyle ne aday belli ne de seçim ittifakının akıbeti. CHP, Piyasa günü genel diğern Kemal Kılıçdaroğlu’na tam yetki verecek. Resmi olarak partinin adayı ilan edilmiş olacak. CHP önderi Kılıçdaroğlu’nun aday olmaya ne kadar hevesli bulunduğu ve kazanacağına inandığını anlatmaya lüzum yok. Halen en kuvvetli aday konumunda . Son sözü 6 genel diğernın mutabakatı belirleyecek. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun açıktan destek verilen Kılıçdaroğlu’na DEVA ve Gelecek Parti yönetimleri de itiraz etmiyor.

“Kılıçdaroğlu olmasın” lobisi harekete geçti
Burada belirleyici olan İYİ Parti’nin tavrı olacak.
Kılıçdaroğlu’nun her geride bıraktığımız gün adaylığını resmileştirmeye yakınlaştığı ve halkın da bunu kabullendiği görülüyordu. Deprem ardından Kılıçdaroğlu’nun önünün iyice açıldığı meydana gelen ortamda aday arayışlarına girilmeyeceği düşünülürken Ankara’da birtakım siyasi fay hatlarının tetiklendiğini gözlemliyorum. Son düzlüğe girilmişken “Kılıçdaroğlu olmasın” diyen lobi harekete geçti. İYİ Parti’de kurumsal görüşe dönüşen bu düşüncenin diğer partiler amacıylade karşılığının bulunduğunu da kabul etmek lüzumiyor.
“6’lı Masa” nın altından geride bıraktığımız faylarda bir hareketlenme var.
Masa, tıpkı depremi eli kulağında bekleyen İstanbul gibi risk altında.
Tekrar edelim: Masa dağılmaz. Dağıtmak isteyen zarar görür. Ancak sarsıntının oluşturacağı hasarı kestirmek kolay değil.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in FOX ekranlarında söylediği sözler masanın unutulmaya yüz tutan fay hattının masanın altında bulunduğu gerçeğini anımsattı.
Bundan sonra artçı sarsıntılar bekleniyor.
Meral Hanım bu hafta parti yönetiminden yetki alacak. 2 Mart tarihinde Saadet Partisi’nde yapılacak toplantı evveli büyük olasılıkle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile baş kafaya bir görüşme daha yapacak. Belki diğer önderleri de ziyaret edecek ve “kazanacak aday” sözünü isimlendirecek.

İYİ Parti’nin oyun planı
Meral Hanım ve partisi ısrarla adaydan çok sistem değişiklığı üstünde gözüküyor ve çok sayıda milletvekili ile parlamentoya girmenin önemine ilgi çekiyor. HDP’siz 360 ve üzeri milletvekili hedefleniyor.
İşte İYİ Parti’nin Kılıçdaroğlu itirazının altında da bu yatıyor. Onlara göre; Kılıçdaroğlu ile seçim kılpayı kazanılabilir. Halbuki açık farkla kazanılacak aday olunursa Meclis’te Anameşru fazlasınluğa ulaşılabilir. Madem sistem değiştirilmek isteniyor o zaman en çok oy getirecek aday ile yarışa girilmesi lüzumir.

İmamoğlu ve Yavaş ne düşünüyor?
Yarışı açık farkla kazandıracak adayları esasen telaffuz etmişlerdi: Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş.
Öncelikle her iki ismin de deprem ardından gösterdikleri performansın halkta olumlu karşılık gördüğü ve popülaritelerini bir oran daha artırdıklarını görüyoruz Genellikle Mansur Yavaş gündelik ve kolay çözümler getiren hizmetleriyle HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in de gönlünü kazandı.
Mansur Yavaş, adaylık konusu ile ilgili kendisini geri çekti. Kılıçdaroğlu’na karşın rastgele bir ismim atmayacağı konusu ile ilgili kendisini bağladı. Yavaş fakat 6 önderin mutabık kalması halinda aday olur. Öyle bir olasılık var mı? Kılıçdaroğlu kendisi olamayacak ise zayıflamış olsa da var.
Ekrem İmamoğlu’nun ise adaylık hayalini iç aleminde halen taşıdığı izlenimi kuvvetli. Bazı siyasetçilere, “Üzerime vazife düşerse bundan kaçmam” dediği konuşuluyor. İYİ Parti’nin adayı olarak yarışa girmesini isteyenler bulunduğu gibi bu tür olacağına inananlar da var. Siyasi yasak kararı başında demoklesin kılıcı gibi sallanan Ekrem İmamoğlu ve İYİ Parti bu tür bir risk alır mı? Sanmıyorum.
Aslında her bireyin merak edip de cevabını şimdilik bulamadığı bir soru var.

İYİ Parti-Kılıçdaroğlu restleşmesi olursa?
Kılıçdaroğlu adaylıkta diretirse İYİ Parti ne yapacak? Masayı dağıt(a) mayacağına göre aday mı çıkaracak?
Böyle bir olasılık var. O takdirde İYİ Parti’de mecburen aday çıkaracak. Partisinden ‘Sen aday ol’ diyenler halen olsa da “Ben Başbakan olacağım” sözleri ile kendini bağlayan Meral Akşener’in sözünü çiğneyip yarışa girmesini beklemeyelim.
Benim gördüğüm İYİ Parti tam da bu olasılıke göre hazırlığını yapıyor. Ekrem İmamoğlu adını sıksık telaffuz etmelerinin nedeni de bu. İmamoğlu restini öne sürerek Kılıçdaroğlu’nu yarıştan çekilmeye zorluyorlar. Daha evvelce de yazmıştık. İYİ Parti, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına Akşener’in tek başına Cumhurdiğernı Yardımcılığı ya da kritik bakanlıklarının fazlasınun İYİ Parti’ye verilmesi karşılığında rıza göstermeye hazırlanıyorlar.

İYİ Parti’nin “gizli” adayı: İlhan Kesici
Diyelim Kemal Bey tam mutabakatı sağlayamadı ve aday olamadı. O zaman ne olacak?
Muhalefetin Cumhurdiğernı adayı ya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacak ya da Kılıçdaroğlu’nun işaret edeceği birisi. O da büyük olasılıkle CHP’den olacak.
O ismin de diğer 5 önder doğrulusunda onaylanması lüzumecek.

O isim kim olabilir?
Size sürpriz gelebilir ama Ankara’da son birkaç gündür konuşulan senaryo şu:
Kemal Kılıçdaroğlu adaylığını kabul ettiremez ise diğer bir CHP’li (İmamoğlu) ile yarışa girmez. Feragat eder. O zaman Akşener’in de ona sunacağı ve diğer önderlerin de kabul edeceği isimlerin önü açılır.
İYİ Parti’nin diğer ortakların da tepkisine karşın sürdürdüğü bir oyun var. Kart oyunları bilmem ama galiba ‘rest‘ çekmeye hazırlanıyor. Elindeki asıl kozu saklıyor. İmamoğlu’nu aday gösterme restiyle Kılıçdaroğlu’nu yarıştan çektirme planı konuşuluyor günlerdir. Partisini bölme riski taşıyan bu planı Kılıçdaroğlu’nun ve “ortak aday” arayan diğer önderlerin kabul etmesi beklenemez. İmamoğlu’nun Cumhurdiğernı adaylığına diğer önderlerin sıcak bakmadığı da biliniyor. Mansur Yavaş’ı da Kılıçdaroğlu’nun Ankara’nın başında bırakmak isteyeceği ön görü ediliyor. Satranç hamlesine dönüşen bu siyasi oyunda elde diğer bir kartın olmaması düşünülemez. İYİ Parti’nin o kartı son 10 günde masaya devam etmesi bekleniyor.
İYİ Parti’nin listesindeki üç isim de CHP’den. İmamoğlu’nu gösterip Kılıçdaroğlu ve diğer önderlerin “onay“ vereceği hesabı oluşturulan o isim halen İstanbul milletvekili olan İlhan Kesici.
Sadece İYİ Parti’den değil eski yeni birtakım siyasilerin de İlhan Kesici amacıyla çalışmalarını yoğunlaştırdığına tanık oldum.
Onlara göre, “ODTÜ’de ülkücü reisliği yapan, merkez sağ partiler ANAP, DYP’den sonra CHP’den milletvekili olan eski Cumhurdiğernı Süleyman Demirel’in kardeşinin damadı, DPT Müsteşarlığı gibi devlet tecrübesi olan bir isim” olan Kesici ile seçim çok rahat kazanılır.
Ankara’da muhalefet cephesinde son hali şöyle:
Kılıçdaroğlu halen favori. Mansur Yavaş plase, İlhan Kesici sürpriz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.