Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Ekrem İmamoğlu açıklaması

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Ekrem İmamoğlu açıklaması CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu görevden almanın peşinde olduğunu söyleyerek “Şunu kimse unutmasın, Ekrem Başkan’ı kimseye kaptırmayız” ifadelerine..

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Ekrem İmamoğlu açıklaması
Son Güncelleme: Whatsapp

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Ekrem İmamoğlu açıklaması

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu görevden almanın peşinde olduğunu söyleyerek “Şunu kimse unutmasın, Ekrem Başkan’ı kimseye kaptırmayız” ifadelerine yer verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili dava ve tahkîkatlara ilişkin, “‘Nasıl olur da biz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nı görevden alırız’, bunun arayışı içerisindeler. Hiç kimse unutmasın, Ekrem Başkan’ı kimseye kaptırmayız. Onun hesap vereceği tek organ, 16 milyon İstanbulludur. Seçimle gelenin seçimle gitmeyeceğini görüyorlar, başkanın bir ileri seçimlerde çok daha büyük oy alacağını da biliyorlar. ‘O vakit ne yapalım, ayağını nasıl kaydırırız’. Yargıyı değnek olarak kullanıyorlar. Ama buradan o savcılara da hakimlere de sesleniyorum. Hiçbirinizin adalet duygusuna sahip olmadığınızı biliyorum. Adalet duygusuna sahip olmayan, vicdan sahibi olmayan hiç kimsenin hakim koltuğunda oturmaya hakkı ve yetkisi yoktur” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün İstanbul’da Esenyurt Belediyesi Proje Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da hazır olduğu toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“HALKI İÇİN ÇALIŞAN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI HAZMEDEMİYORLAR”

Halkı seven, halkı amacıyla çalışan belediye başkanlarımızı hazmedemiyorlar. Belediye başkanlarımızın önüne engeller çıkarıyorlar. Ya niye engel çıkarıyorsunuz, hangi gerekçe ile engel çıkarıyorsunuz. Bırakın belediye başkanları görevlerini yapsınlar, ahlaki temel olarak yapıyorlar. Belediye başkanı arkadaşlarıma seçimden evvelce söyledim; ‘Seçildiğiniz andan itibaren CHP rozetini çıkarın. Çünkü siz, bundan sonra tüm beldenin başkanısınız. Tüm beldeye hizmet edin, hiçbir fark yapmayın vatandaşlarınız arasında.’ Yine şunu söyledim; ‘Bir farkcılık yapacaksanız, bundan sonra pozitif farkcılık yapacaksanız yoksul mahallelerden başlayın. Fakir mahallelere bilhassa ehemmiyet verin. Oralarda kreşler açın. Anne, itimat içerisinde çocuğunu getirip kreşe bırakabilsin. Taziyeye gidebilsin. Pazara, alışverişe gidebilsin. Komşuya ziyarete gidebilsin. Yani o da şehrin ne olduğunu görebilsin.’ Bizim bakış açımız ile iktidar sahiplerinin bakış açıları arasında dünya kadar fark var.

“ESENYURTLULARA SÖZ VERİYORUZ”

Esenyurt’ta ciddi bir konut problemi olduğunu biliyorum. Konut problemi derken konut mağdurlarının olduğunu biliyorum. Parasını vermiş vatandaş, 30 bin daire yapılacak, 60 bin şahıstan para toplamış. Herkes şimdi mağdur. Bu paralar toplanırken, Tanrı aşkına elinizi vicdanınıza koyun, bu paralar toplanırken bu belediye ne iş yapıyordu? Bu paralar toplanırken bu iktidar ne iş yapıyordu? Vatandaş açıkça soyulurken bu iktidar ne iş yapıyordu? Seçimlerden evvelce tam üç kez salı küme toplantısında bunu dile getirdim, ‘Yapmayın, etmeyin’ dedim. Bir insan, kafasını sokabileceği bir ev istiyor. Para istemişsiniz, parasını vermiş. Ama istismar edilmiş, hakkı elinden alınmış. Şimdi bu şahıs ne olacak? ‘Paramı ödedim, dairem ne olacak’ diye soruyor. Bunu belediye başkanları çözemezler, bunu merkezi hükümetin çözmesi lazım. Merkezi hükümetin çözmesi amacıyla de şunların gitmesi lazım. Esenvatanlulara söz veriyoruz; Millet İttifakı’nın iktidarında göreceksiniz, Tanrı nasip ederse sizlerin oyları ile geldiğimizde bu problemin kısa vakitde nasıl çözüleceğini göreceksiniz. Herkesin hakkı ve hukukunu teslim edeceğiz.

“KOLTUĞUNU HACZETTİLER”

Belediye başkanımızın koltuğunu haczettiler. Düne kadar niye öbür belediye başkanının koltuğunu haczetmiyordun? Bu belediye başkanı mı borçlandı? Hayır. Diğerlerinin tüm faturaları bizim belediye başkanımıza çıkarılıyor. Ona karşın belediye başkanı arkadaşlarıma söyledim; ‘Şikayet etmeyeceksiniz. Her zorluğu aşacaksınız, sizin halka hizmetinizi hiç kimse engellemeyecek, buna izin vermeyeceksiniz’ dedim. Hepsi bu tür çalışıyor. Buranın bir beton ormanına dönüştürüldüğünü de biliyorum.

Bir beton ormanı. Ya şehirde yaşam sürdüren birisi çocuğunu alıp en azından bir parka gitmek ister, ihtiyar orada oturmak ister, emekliler orada oturup sohbet etmek isterler. Ama şunların hepsinin gözü dönmüş. Nerede bir boş alan gördüler, gökdelenleri diktiler. Beton ormanı. Bir insan, beton ormanında değil, tabiat ile iç içe yaşam sürdürmek ister. Bu da gitti. Şimdi belediye başkanımız, yeşil alanları büyütmek amacıyla elinden gelen çabayı gösteriyor. Gösterecek, engeller çıkarılıyor. Engelleri de aşacak. Hakkında toplam 137 tahkîkat açmış, açmazsanız namertsiniz. Ne olacak bundan sonra, verilmeyecek hesabımız yok ya. Alın teri dökmüşsen sorun yok. Harcadığın her kuruşun hesabını uluse vermişsen hiçbir problemimiz yok.

Sanmayın ki yalnızca şunlar Esenyurt amacıyla oluyor, tüm belediye başkanlarımız amacıyla aynı şeyi yapıyorlar. Biri gidiyor, öbürü geliyor. Devamlı ‘denetleyelim, engelleyelim, haciz koyalım. Banka hesaplarına haciz koyalım, şunlar bir iş yapmasınlar. Biz de dönüp meydanlarda diyelim ki bak, siz seçtiniz, şunlar bir iş yapmıyorlar’. Ama bizim belediye başkanlarımız zekalarını kullanıyorlar. Her kuruşu halk amacıyla harcıyorlar. Onlar ne yaparlarsa, hangi engelleri çıkarırlarsa çıkarsınlar o engelleri büyük bir başarı ile aşmasını da biliyorlar. Hepinizin huzurunda tüm belediye başkanlarıma yürekten teşekkür ederim.

“EKREM BAŞKAN’I KİMSEYE KAPTIRMAYIZ. ONUN HESAP VERECEĞİ TEK ORGAN, 16 MİLYON İSTANBULLUDUR”

‘150 günde 150 proje’ diye başladı. 150 günde, biraz çok süratli gitti, 190 projeyi gerçekleştirdi. 150 günde 190 proje. İstanbul’un katmerleşen tüm problemleri ile mücadele etmeye başladı. Tüm metro yatırımları durmuştu. Para bulamıyorlardı, zira kimse itimatip de kredi açmıyordu. Ekrem Başkan, inşaatı duran tüm metro inşaatlarını tekrar başlattı. Geçen gün en büyük metro hattını açtık. Şimdi Esenyurt’a da istikbal metro hatlarını başlatıyor ve onları da inşallah kısa vakit içerisinde, kimi vakit öngörülen hedeften evvelce de hizmete açıyor. Şimdi ona da engel çıkarmaya çalışıyorlar. Onu da engellemeye çalışıyorlar. ‘Nasıl olur da biz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nı görevden alırız’, bunun arayışı içerisindeler. Hiç kimse unutmasın, Ekrem Başkan’ı kimseye kaptırmayız. Onun hesap vereceği tek organ, 16 milyon İstanbulludur.

Seçimle gelenin seçimle gitmeyeceğini görüyorlar, başkanın bir ileri seçimlerde çok daha büyük oy alacağını da biliyorlar. ‘O vakit ne yapalım, ayağını nasıl kaydırırız’. Yargıyı değnek olarak kullanıyorlar. Ama buradan o savcılara da hakimlere de sesleniyorum. Hiçbirinizin adalet duygusuna sahip olmadığınızı biliyorum. Adalet duygusuna sahip olmayan, vicdan sahibi olmayan hiç kimsenin hakim koltuğunda oturmaya hakkı ve yetkisi yoktur. Sanıyorlar ki istikballer, istediklerini yapacaklar. Türkiye Cumhuriyeti devleti hiç kimsenin babasının malı değildir. Hiç kimse unutmasın, CHP’nin 100 senelik bir Kuvayi Milliye ruhu vardır, 100 senelik. Sıradan bir parti değildir CHP.

Yargının değnek olarak kullanılmasını katiyen kabul etmiyoruz. Takdir uluse aittir. Milletin sesine de oyuna da itimat duyacağız. Hem demokrasi hem ulus diyeceksin; arkadan, ulusin gerisinde dolanıp ulusin oyunu yok etmeye, saymamaya çalışacaksın. Bunu kabul etmiyoruz. Bunun mücadelesini vereceğiz, hiç kimse kaygı etmesin ve umutsuzluğa kapılmasın. Hiç kimsenin umutsuzluğa kapılma hakkı yoktur. Hep birlikte Türkiye’yi ikinci yüzdesinde demokrasi ile taçlandıracağız.

"SURİYELİLERİ DAVUL VE ZURNA GÖNDERECEĞİZ"

Esenyurt’ta belediye başkanımız, vatan dışından gelen Suriyeliler, Afrikalılar da dahil olmak üzere başka yerlerden gelen pek çok turist var ama hiç kimseye düşmanlık hissettirmeden, düşmanlık yapmadan herkese hizmet etmeye çalışıyor. Bugün biz, belediye başkanımızın öncülüğünde iki otobüs Suriyeli kardeşlerimizi, onların iradeleri ile Suriye’ye gönderecektik. Diyorum ya sık sık ‘Davul ve zurna ile göndereceğiz onları’ diye. Hemen araya girmek ettiler. ‘Vay nasıl olur, Kılıçdaroğlu geldi, Suriye’ye gönderecek. Biz ne diyeceğiz?’ Ne derseniz deyin, en geç iki sene içerisinde tüm Suriyeli kardeşlerimizi Suriye’ye davul ve zurna ile göndereceğiz. Hiçbir engeli tanımayacağız. Onlar bizi tanımıyorlar, ne düşündüğümüzü bilmiyorlar. Biz halkı düşünüyoruz, onlar ceplerini düşünüyorlar.

Ben hep merak ederim; ne yapacaksınız şunları? Bu kadar yolsuzluğu ne yapacaksınız? Gerçekten hayret ediyorum, ne yapacaksınız? Sonunda üç öğün yemek yiyorsunuz, ne yapacaksınız? Ne yapacaklarını gayet iyi biliyorum. Halkımız, onlara lüzumlu dersi seçim sandığında verecek. Bu hususta en küçük kaygım yok. Sabır ile bekleyeceğiz. Sandık istikbal, derslerini vereceğiz. Ondan sonra göreceksiniz; Esenyurt, İstanbul, Türkiye nasıl oluyor. Kucaklaşma, helalleşme, hiç kimsenin ötekileştirilmediği bir Türkiye nasıl inşa ediliyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.