Kandilli’den 6 Şubat’taki Maraş depremine ilişkin yeni açıklama- 3 farklı şok

Kandilli’den 6 Şubat’taki Maraş depremine ilişkin yeni açıklama- 3 farklı şok Kandilli Rasathanesi, 6 Şubat’ta Maraş odaklı 7.7 büyüklüğündeki depreme dair oluşturulan açıklamada, “Sismik dalgaların modelleme çalışmasında 04:17 depreminin 3..

Kandilli’den 6 Şubat’taki Maraş depremine ilişkin yeni açıklama- 3 farklı şok
Son Güncelleme: Whatsapp

Kandilli’den 6 Şubat’taki Maraş depremine ilişkin yeni açıklama- 3 farklı şok

Kandilli Rasathanesi, 6 Şubat’ta Maraş odaklı 7.7 büyüklüğündeki depreme dair oluşturulan açıklamada, “Sismik dalgaların modelleme çalışmasında 04:17 depreminin 3 değişik şok ile meydana geldiği ve depremin 80 saniyeden daha uzun sürdüğü belirlenmiştir” denildi.

6 Şubat Pazartesi sabahı saat 04.17’de Maraş’ın Pazarcık eyaletinde meydana gelen deprem 7.7 büyüklüğündeki deprem 11 ili etkiledi. Şu ana kadar 40 bini aşkın insanın yaşamını yitirdiği depremle alakalı Kandilli Rasathanesi’nden yeni bir açıklama geldi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depreme dair sosyal medya üzerinden yeni bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Özellikle bütün dünyada meydana gelen büyük depremlerin (Mw>7.0) çoklu kırılma ile meydana geldiği son senelerde oluşturulan bilimsel çalışmalarla meydana konulmuştur.

Son 30 sene içerisinde alet ve bilgisayar-yazılım teknolojisinin gelişmesine paralel olarak büyük depremlerin modelleme çalışmalarında çoklu kırılma tekniği başarı ile kullanılmaktadır.

Örneğin 1999 Gölcük-Doğu Marmara Depreminde bu çalışma yapılmıştır. Buna göre KAFZ içerisinde kuzey kolda 6 değişik doğrultudaki kırık parçasının 45 saniye içerisinde kırıldığı, lüzum depremin analizi, lüzumse saha gözlemleri ile kanıtlanmıştır.

Aynı olgu 6 Şubat 2023 depreminde de gözlenmiştir. Sismik dalgaların modelleme çalışmasında 04.17 depreminin 3 değişik şok ile meydana geldiği ve depremin 80 saniyeden daha uzun sürdüğü belirlenmiştir.

Deprem iki doğrultulu kırılarak (KD-GB) doğrultulu, güneyde tek bir parçanın, KD’ya doğru ise iki parçanın kırılması ile toplamda Mw=7.7’lik bir deprem ile enerjisini boşaltmıştır.

Kısaca çoklu kırılma analizi bilimsel bir ifade olup, depremin Mw=7.7 bulunduğu gerçeğini değiştirmemektedir.”

Twitter da  paylaşıldı:

6 Şubat 2023 saat 04:17’de meydana gelen Mw=7.7 büyüklüğündeki deprem ile ilgili son günlerde sosyal medya üzerinden yapılan yorumlara ilişkin açıklamamız aşağıda paylaşılmaktadır : Özellikle tüm dünyada meydana gelen büyük depremlerin (Mw>7.0) çoklu kırılma ile meydana geldiği

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.