Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü nedir - ÖZGÜR HABERLER

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü nedir

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü nedir Türk bilim tarihinin mühim kurumlarından biri olan Kandilli Rasathanesi, İstanbul’un Anadolu yakasındaki Üsküdar eyaletinde Kandilli Mahallesi’nde, Boğaz’a bakan bir tepenin üstünde bulunmaktadır. Kandilli Rasathanesi,..

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü nedir
Son Güncelleme: Whatsapp

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü nedir

Türk bilim tarihinin mühim kurumlarından biri olan Kandilli Rasathanesi, İstanbul’un Anadolu yakasındaki Üsküdar eyaletinde Kandilli Mahallesi’nde, Boğaz’a bakan bir tepenin üstünde bulunmaktadır.

Kandilli Rasathanesi, 1868 senesinde Rasathane-i Amire adıyla kurulmuştur. Rasathanenin kuruluşu, Fransız hükûmeti doğrulusunda başka merkezlere hava tahminlerinin telgrafla iletilmesi hedefiyle desteklenmiştir. Avrupa’dan satın alınan izlenim aletleri ile Pera’da 74 metre yüksekliğinde bir tepede kurulan rasathanenin ilk müdürü Aristide Coumbary’dir.

Kandilli Rasathanesi nerede?

Kandilli Rasathanesi nerede?

31 Mart Vakası’nın (12 Nisan 1909) ortaya geldiği sırada, Kandilli Rasathanesi tahrip edilmiş ve Maçka’ya taşınmıştır. Daha sonra, matematikçi ve din adamı Fatin Hoca (Gökmen) doğrulusunda 1911 senesinde hala sahip olunan olan yerine, artık Kandilli’ye taşınmıştır.

Kandilli Rasathanesi, 1982 senesine kadar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hizmet vermiştir. Fakat 1982 senesinde Boğaziçi Üniversitesine devredilmiştir. Daha sonra, 28.03.1983 tarihinde kabul edilen 2809 sayılı yasayla birlikte, üniversitenin içeriğinde Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ismini almıştır. Enstitü, deprem mühendisliği, jeodezi, jeofizik gibi ana bilim dallarının yanı sıra astronomi, jeomanyetizma ve meteoroloji laboratuvarlarını da içeriğinde barındırmaktadır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.