Kabine Toplantısı - ÖZGÜR HABERLER

Kabine Toplantısı

Kabine Toplantısı Son dakika gelişmesi… 2023 senesinin ilk Kabine Toplantısı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Saray’da sona erdi. Erdoğan EYT’ye dair açıklama yaptı. Seçime aylar kala ‘müjde’ sıralamaya devam eden Erdoğan,..

Kabine Toplantısı
Son Güncelleme: Whatsapp

Kabine Toplantısı

Son dakika gelişmesi… 2023 senesinin ilk Kabine Toplantısı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Saray’da sona erdi. Erdoğan EYT’ye dair açıklama yaptı. Seçime aylar kala ‘müjde’ sıralamaya devam eden Erdoğan, “Otoyol ve köprü hizmetlerinin fiyatlarında sene boyu rastgele bir artışa gidilmeyecektir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine toplantısı sona erdi. Toplantı, 2 saat 40 dakika sürdü.

Erdoğan, Kabine Toplantısı ardından mühim açıklamalarda bulundu. Seçime az bir vakit kala yeni ‘müjde’lere sığınan Erdoğan, “Otoyol ve köprü hizmetlerinin fiyatlarında sene boyu rastgele bir artışa gidilmeyecektir” ifadelerine yer verdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT düzenlemesini yakında Meclis’e sunacaklarını söyledi

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Geçmiş sene başlarında değişik olarak yalnızca yeni bir seneye girmedik. Cumhuriyetimizin 100 sene coşkusuyla yeni bir asra girdik.

Sadece 20 yılımızda yaşadıklarımızla vatanımızda bin senenin özeti gibidir. 100. sene çalışmalarına başladık.

EYT DÜZENLEMESİ

Geçtiğimiz senenin sonucunda EYT düzenlemesini duyurduk. Milyonlarca vatandaşımızın problemini rastgele bir sınırlamaya gitmeksizin çözüme kavuşturacak çalışmayı yakında TBMM’nin takdirine sunuyoruz.

Yeni senenin memur ve emekli maaş yükselişinin ilk etabını açıkladık. Yüzde 25 olarak açıkladığımız artış içimize sinmediği amacıyla alakalı bakanlarımıza bu oranın artırma tarafında çalışmaları talimatını verdik. Ve zam oranını yüzde 30’a çıkardık.

MUHALEFETE DAVET

Cuma günü tüm muhalefeti buradan çağrı ediyorum. Rami Kışlamız, İstanbul’un Millet Kütüphanesi olacak.

İstanbul’un en büyük, Avrupa’nın sayılı kütüphanelerden birinin açılışını yapıyoruz. Mimarisiyle orada tarih tekrar ayağa kalkıyor. O kışlanın içerisinde esnaflık yaptım.

Gıda pazarında çalıştığım vakit Rami Kışlası aynı vakitte besin pazarında Unkapanı’ndan o bölgeye taşındığımız bir yerdi. Oradan da onları değişik bir yere taşıyana kadar akla karayı seçtik. Ama sonucunda bu oldu.

OTOYOL VE KÖPRÜ ZAMMI

Otoyol ve köprü geçişlerinde sene süresince hiçbir artışa gidilmeyecek. 2023 senesi süresince zam yapmama kararı aldık.

Kamu özel ortaklığıyla yaşama geride bıraktığımız projelerimiz plan ve yatırım aşamasındayken birileri doğrulusunda yalan, iftira, balçık atılarak engellenmeye çalışıldı.

Halbuki bu model yardımıyla kamu bütçesine yük getirmeden pek çok projeyi yaşama geçirme olanağı bulduk.

Hesapladığımızda milli gelirimize aşağı yukarı Osmangazi Köprüsü’nün 10 milyar dolar, İstanbul-İzmir Otoyolu 29 milyar dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 5 milyar dolar, AvrAsya Tüneli 7 milyar dolar, İstanbul Havalimanı’nın 80 milyar dolar katkısı olmuştur.

Diğer projelerimizin her biri de bölgelerine ve ülkemize ciddi tasarruf sağlamaya, ekonomik değer üretmeye, insanımızın hayatını kolaylaştırmaya devam etmektedir.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Emtia fiyatlarındaki aşırı artışlar sebebiyle cari açığında yaşanan yükselişin farkındayız. Kendi enerji kaynaklarımızı hareket geçirerek bu süreci tersine çevirecek adımları atıyoruz.

Önümüzdeki aylarda enflasyon oranının daha aşağı indiğini hep beraber göreceğiz. Mali disiplinden ödün vermedik.

Vatandaşlarımızı enflasyondan güvenliğini sağlamak amacıyla vergi indirimlerine, sübvansiyonlara, ek desteklere karşın bütçe açığının milli gelire oranını öngördüğümüz seviyenin altında tutabiliyoruz.

Yıl içerisinde ücretliler amacıyla yaptığımız iyileştirmelerin bir bölümünü vergi indirimi ve destek ödemeleriyle Hazine karşıladı. 279 milyar lira vazgeçtiğimiz vergi tutarıdır. İcra problemini çözüme kavuşturmak amacıyla 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar borcunu Hazine olarak üstlendik.

Hem kayıt dışı ekonomiyle hem fahiş fiyat artışlarıyla mücadele amacıyla 1 milyonun üstünde denetleme yaptık. Enflasyonda yüzde 20’li rakamları yakalayacağımız bir uygulama uygulayacağız.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.