İkametgah değişikliği nasıl yapılır İkametgah değişikliği için hangi belgeler gerekir - ÖZGÜR HABERLER

İkametgah değişikliği nasıl yapılır İkametgah değişikliği için hangi belgeler gerekir

İkametgah değişikliği nasıl yapılır İkametgah değişikliği için hangi belgeler gerekir yeni ikametgah adreslerini güncellemesi gerekir. Nüfus müdürlüklerine bildirilmesi gereken ikametgah farklılığı amacıyla birtakım belgeler gereklidir. İkametgah farklılığı birkaç adımda basitçe..

İkametgah değişikliği nasıl yapılır İkametgah değişikliği için hangi belgeler gerekir
Son Güncelleme: Whatsapp

İkametgah değişikliği nasıl yapılır İkametgah değişikliği için hangi belgeler gerekir

yeni ikametgah adreslerini güncellemesi gerekir. Nüfus müdürlüklerine bildirilmesi gereken ikametgah farklılığı amacıyla birtakım belgeler gereklidir. İkametgah farklılığı birkaç adımda basitçe tamamlanabiliyor. İşte ikametgah farklılığı amacıyla yapılması gerekenler…

ADRES BİLDİRİMİ NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Türk Medeni Kanunu’nda, kişiler, kuruluşlar ve yargı makamları yönünden haklar, yükümlülükler, sorumluluklar, görevler ve yetkiler düzenlenirken, “yerleşim yeri” kavramına atıfta bulunulmaktadır. “Yerleşim yeri”, düzenlemelerde belirleyici role sahiptir.

Anayasa’dan ve yasalardan kaynaklanan hakların kullanılması; sağlık, eğitim, güvenlik, ekonomi, bankacılık, iletişim, ulaştırma, altyapı, enerji gibi hayatın her anını etkileyen hizmetlerin analizi, planlanması ve sunumu adres girdilerinin tutulması ve bildirimiyle ilgilidir. Adres bildirimi de ikametgah bildirilmesi yolu ile bu sebepten dolayı ehemmiyet taşır.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 52’nci maddesinin 3’üncü fıkrasında: “Kurumlar, yürütecekleri iş ve işlemlerde Genel Müdürlükte tutulan adres bilgilerini temel alırlar” ibaresi yer alır. Ayrıca, Türk Medeni Kanunu’nda, kişiler, kuruluşlar ve yargı makamları yönünden haklar, yükümlülükler, sorumluluklar, görevler ve yetkiler düzenlenirken, “yerleşim yeri” kavramına atıfta bulunulmaktadır. “Yerleşim yeri”, düzenlemelerde belirleyici role sahiptir.

İKMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Adres farklılığı randevusu https://randevu.nvi.gov.tr/ linki üzerinden alınabilir.

İKAMETGAH ADRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Bildirim, ilçe nüfus müdürlüklerine ya da dış temsilciliklere şahsen müracaat yapılarak ya da internet üzerinden adres bildirimleri https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi adresinden e-Devlet Kapısı kullanıcı şifreniz ile SMS doğruluğunu sağlama tekniği kullanarak yapılabilmekte.

İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN HANGİ BELGELER GEREKİR?

İkametgah farklılığı amacıyla nüfus müdürlüklerinden dilenen belgeler şunlardır:

– TC. kimlik kartı
– Konut sahibi iseniz Tapu; Kiracı iseniz kontrat
– Doğalgaz, elektrik ya da su faturası

İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRMEMENİN CEZASI NEDİR?

Taşınma nedeniyle adres değiştiren ve ikametgah adresini 20 iş günü içerisinde güncellemeyen vatandaşlar amacıyla para cezası uygulanır.

5490 sayılı Kanunun 68. maddesi uyarınca, adres bildirim yükümlülüğünü zamanı içerisinde yerine getirmeyen şahıslara 128,00 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında tespit edilen şahıslara ise 2673,00 TL idari para cezası kesilmektedir.

 

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.