HDP’li Alican Önlü’den Bakan Süleyman Soylu’ya, Aradan geçen 3 yıla rağmen Gülistan Doku neden bulunamadı - ÖZGÜR HABERLER

HDP’li Alican Önlü’den Bakan Süleyman Soylu’ya, Aradan geçen 3 yıla rağmen Gülistan Doku neden bulunamadı

HDP’li Alican Önlü’den Bakan Süleyman Soylu’ya, Aradan geçen 3 yıla rağmen Gülistan Doku neden bulunamadı HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, 5 Ocak Ayı  2020 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan Gülistan..

HDP’li Alican Önlü’den Bakan Süleyman Soylu’ya, Aradan geçen 3 yıla rağmen Gülistan Doku neden bulunamadı
Son Güncelleme: Whatsapp

HDP’li Alican Önlü’den Bakan Süleyman Soylu’ya, Aradan geçen 3 yıla rağmen Gülistan Doku neden bulunamadı

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, 5 Ocak Ayı  2020 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’yla alakalı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önlü, şunları kaydetti:

“BAŞ ŞÜPHELİ ZAYNAL ABAROKOV’UN VE AİLESİNİN SORUŞTURMA KAPSAMINDA VERDİĞİ İFADELERİN DE GERÇEKTEN UZAK OLDUĞU İDDİA EDİLMEKTEDİR”
“5 Ocak Ayı Ayı Ayı 2020 tarihinden bu yana şüpheli bir biçimde kaybettirilen Gülistan Doku’dan aradan geride bıraktığımız 3 seneye karşın tek bir haber dahi alınamamaktadır. Doku’nun şüpheli kaybettirilmesinin ardından hazırlanan özel ve bağımsız bilirkişi raporlarında tahkîkatnın başından itibaren güvence güçlerince ‘intihar ettiği’ algısının şuurlu şekilde oluşturulduğu, tahkîkatya dair hazırlanan ilk tutanağın ise baş şüpheli Zaynal Abarakov’un polis babası Engin Yücer’in de amacıyla bulunduğu Asayiş Şube doğrulusunda hazırlandığı meydana çıkmıştır. Yine bilirkişi raporlarında Baş Şüpheli Zaynal Abarokov’un ve ailesinin tahkîkat kapsamında verilen ifadelerin de aslında uzak bulunduğu iddia edilmektedir.

“ORGANİZE BİR ŞEKİLDE ORTADAN KALDIRILABİLECEĞİNE DAİR CİDDİ BİR KANI OLUŞMUŞTUR”

Gülistan Doku’nun avukatına göre, Gülistan’ın 4 Ocak Ayı Ayı Ayı tarihinde artık kaybettirilmeden bir önceki gece Zaynal Abarakov doğrulusunda tehditle alıkonulduğu, hazırlanan ilk tutanağın rastgele bir bilimsel veriye dayanmadığı iddia edilmektedir. Dersim gibi özel güvence bölgesi olan bir şehirde her köşesi 24 saat kameralarla gözetlenen bir şehirde bir bayanın kaybolamayacağı fakat şuurlu ve organize bir şekilde ortadan kaldırılabileceğine dair ciddi bir kanı oluşmuştur.

Yine Gülistan Doku’nun arama çalışmaları esnasında devresinin Tunceli Valisi Tuncay Sonel adına Gülistan’ın ailesiyle görüşme sağlayan Tunceli İŞKUR Müdürü Ö.A. ve valilik çalışanı F.G. doğrulusunda basınla görüşmemesi ve beyanat verilmemesi tarafında baskı yapıldığı ve ailenin tehdit edildiği iddia edilmektedir. Hem de şehirde Gülistan Doku’nun akıbetini soran ve bunun amacıyla eylem örgütleyen şahıslara açılan tahkîkatlar da vakanın kapatılmak ve gündemden düşürülmek istendiğine yönelik iddiaları güçlendirmektedir.”

ÖNLÜ’DEN BAKAN SOYLU’YA: “GÜLİSTAN DOKU NİÇİN BULUNAMAMAKTADIR?”

HDP’li Önlü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şu suallere cevap vermesini istedi:

“Aradan geride bıraktığımız 3 seneye karşın Gülistan Doku namacıyla bulunamamaktadır? Gülistan Doku kim ve kimler doğrulusunda kaybettirilmiştir? Gülistan Doku’ya dair yürütülen tahkîkat şu anda ne aşamadadır? Soruşturmaya dair yeni bir bilgi, bulgu, kanıt ve veriye ulaşılmış mıdır? Gülistan Doku’nun şüpheli bir biçimde kaybettirilmesinden bir gün evvel Zaynal Abarakov doğrulusunda alıkonulduğu meydana çıkmışken Zaynal Abarakov ve ailesi kimler doğrulusunda korunmaktadır? Gülistan Doku’nun intihar ettiği algısı üzerinden yürütülen arama çalışmalarına gösterilen özen namacıyla cinayet şüphesi üzerinden devam ettirilmemektedir? Gülistan Doku’nun akıbetini soran şahıslara namacıyla tahkîkat açılmaktadır? Dersim’de olayla ilgisi olan ve bilgi sahibi olan çoğu kamu çalışanının belirleme olup Dersim’den ayrıldığı iddiaları doğru mudur? Tunceli İŞKUR Müdürü Ö. A. ve valilik çalışanı F.G. doğrulusunda Gülistan’ın ailesinin basına konuşmaması ve Twitter atmaması tarafında ‘baskı ve tehdit’ edildiği iddiaları doğru mudur? Bu şahıslar ile alakalı bir tahkîkat başlatılmış mıdır?”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.