Hatay Erzin’de tek bir enkaz yok- Kaçak yapıya izin vermedik. - ÖZGÜR HABERLER

Hatay Erzin’de tek bir enkaz yok- Kaçak yapıya izin vermedik.

Hatay Erzin’de tek bir enkaz yok: “Kaçak yapıya izin vermedik” Hatay’ın CHP’li Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, ilçede tek bir yıkım ve can kayıbı yaşanmadığını belirterek, yıkımların olmamasının unsurunu bölümde..

Hatay Erzin’de tek bir enkaz yok- Kaçak yapıya izin vermedik.
Son Güncelleme: Whatsapp

Hatay Erzin’de tek bir enkaz yok: “Kaçak yapıya izin vermedik”

Hatay’ın CHP’li Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, ilçede tek bir yıkım ve can kayıbı yaşanmadığını belirterek, yıkımların olmamasının unsurunu bölümde kaçak yapıya müsaade etmemeleri olarak açıkladı. Elmasoğlu, “Kendi aşamaya çok vicdanım rahat, hiçbir şekilde kaçak inşaata izin vermedik” dedi.

Kahramanmaraş odaklı iki büyük depremle sarsılan 10 ilden biri olan Hatay’da çoğu ilçe yerle bir olurken, Erzin’de tek bir yıkıntıın olmaması ilgi çekti. Hatay’ın çok sayıda ilçesi depremle yıkıma uğrarken, tek yıkıntı olmayan Erzin eyaletinde can kayıbı da yaşanmadı.

Erzin’in CHP’li Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, TV5 televizyonunda Hatay’daki son hale dair bilgi vererek, can kayıbı ve yıkım olmamasının sebebini “Ben rastgele bir şekilde kaçak yapıya müsaade etmedim” diyerek açıkladı.

Elmasoğlu, süreci şu şekilde anlattı:

“Erzin’imiz 42 bin nüfuslu, Osmaniye’ye 15-20 kilometre, Hatay’ın da 110 kilometre uzağında bir ilçemiz. Buna karşın çok şükür Erzin’imizde depremin kendisinden kaynaklanan bir can kayıbımız olmadı, yaralımız da olmadı, bir yıkıntıımız da olmadı. Bunun dışında Erzin dışında yaşam sürdüren İskenderun’da, Hatay’da ve Osmaniye’de yaşam sürdüren bir vatandaşlarımızdan 50-60 şahıs ölenler oldu onlara da rAhmet diliyorum.

“ÇOK ŞİDDETLİ SARSILDIK”

Fakat depremden kaynaklanan en azından bir yıkıntı nedeniyle bir ölümüz olmadı çok şükür. Kendi ilçemiz adına seviniyoruz. Fakat tabii ki sevincimiz yarım kaldı tüm bu ölümler nedeniyle, biz aslında biz de kimi vakit şaşırdık o gün bu kadar sarsıntı yaşadık artık anlatılmaz yaşanır. Biz de tek katlı bir evde oturuyorum müstakil bir evde. Çocuklarımız da işte birden çok kuvvetli bir sarsıntıyla sarsıldık ve derhal çocuklarımızla beraber kapıya koştuk, zor hareket ediyorduk kısaltıldığından dolayı. Bitmesini bekledik ama bir türlü bitmedi, bitmek bilmedi. Bir dakikanın üstünde bir sarsıntıyla biraz hafifleyince derhal işte apar topar evdeki derhal alabileceğimiz eşyaları alır almaz çıktık evden. Çok şükür o arada tabii elektrikler kesildi, hiçbir şey göremiyorduk mecburen de gitmesini bekledik bunların. Biz sakinledikten sonra da derhal belediyedeki arkadaşlarımızı arayıp ilçeyi derhal makam arabasını çarptım dolaşmaya başladık aldığımız haberlerden de işte Erzin’imizde rastgele bir yıkıntı olmadığını anladık tabii o belli bir proses aldı.

“TÜRKİYE’NİN TEK DOĞRUSU SEN MİSİN DEDİLER”

Birincisi ben kendi aşamaya benim dönemimle alakalı söyleyeyim, ben rastgele bir şekilde kaçak yapıya müsaade etmedim kendi aşamaya söyleyeyim. Arada sırada de kızdılar bir belediye diğernı olarak bana ‘ya senden diğer memlekette doğru adam yok mu’ dedi. Hatta birisi üç ay geçmişti seçildikten sonra, uzaktan da bir akrabamız gelir ya dedi bize işte ceza yazılmış, kaçak inşaattan şudur budur dedi. Ben de yapabileceğim bir şey yok dediğim vakit işte ‘Türkiye’nin tek doğrusu sen misin’ dediler aynı kelimeleri söyledi, bu kelimeleri kulağımla duydum.

“VİCDANIM RAHAT”

Kendi aşamaya çok vicdanım rahat, hiçbir şekilde kaçak inşaata izin vermedik. Tabii buna izin vermezseniz de bir yolunu bulup bir şekilde kaçak inşaatı yapan var. Kaçak inşaattan ceza yazdığımız kesimler ama bir şekilde duyulduğu vakit bu insanlar bu kaçak yapılaşmanın önünü yüzde yüz kesemezseniz de belli bir aşamada kesebiliyorsunuz. En azından kendi aşamaya bir mesuliyet duymuyorum baktığınız vakit.

Öncelikle vatandaşımızın buna bakış açısını değiştirmemiz lazım artık her gelen yüzlerce şahıs geliyor. Ya zira daha evvelce bu tür olmuş siyasette, gitti. Gitmiş belediye diğernlarına diye geliyorlar Yapabileceğim bir şey yok diyorum. Benim buna bir şekilde müsamaha göstermem olası değil. Eğer bu tür bir şey de olursa ben bunun gereğini yapar diye çok açık yüreklilikle söylüyor ve siyaseti buna karıştırmamaya çalışıyorum. İnsanlar da çoğu şahısyle de kötü olduk bu nedenle.

Depremden üç – beş gün evvel bir vatandaşımız selam verdi, ben selam verdim. Biliyorum biraz sorunlu olduğunu çok şey yapmadı. Hayırdır dedim bir şey mi var? Sen biliyorsun dedi, hayırdır dedim ‘Sen benim binayı yaptırmadın’ dedi. Başka yerlerde yapıldı şudur budur ben dedim kimseye izin vermedim dedim bu konuda. Varsa da biz cezasını yazdık gerekeni yaptık diye insanlar bu şekilde alışmışlardı, artık ben onlara da bir şey diyemiyorum.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.