EYT HABERLERİ - ÖZGÜR HABERLER

EYT HABERLERİ

EYT HABERLERİ Emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı son dakika gelişmeleri peş peşe yaşandı. Emekli olabilmek amacıyla gün sayan bireylerin bekledikleri haber geldi. İşte EYT haberleri amacıylade yer alan o detaylar… EYT YASALAŞTI..

EYT HABERLERİ
Son Güncelleme: Whatsapp

EYT HABERLERİ

Emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı son dakika gelişmeleri peş peşe yaşandı. Emekli olabilmek amacıyla gün sayan bireylerin bekledikleri haber geldi. İşte EYT haberleri amacıylade yer alan o detaylar…

EYT YASALAŞTI MI?

EYT düzenlemesi beş aşamadan geçerek yasalaşacak.

Kanun öneriyi metinleri hazırlandı
Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek
TBMM Genel Kurulu’nda oylanacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak
Resmi Gazete’de yayımlanacak

Konunun Meclis’te oylanmasının sonrasında kısa vakit amacıylade Erdoğan’ın onayına sunulması ve Resmi Gazete’te yayınlanması beklenecek. Bu amaçla önümüzdeki zamanlarda gözler Resmi Gazete’de olacak.

EYT ŞARTLARI NELER?

Prim günü ve çalışma zamanını dolduran emekliliğe hak kazanacak. Konuya dair açıklamalarda tespit edilen AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu “3 şeyi düzenliyoruz. 4 maddeden müteşekkil bir teklif. 2’si esasa, 1’i yürürlüğe biri de yürütmeye dair. EYT’ye has yalın, yalın ve uygulanabilirliği basit, genel ve kapsamlı şekilde hakları genişletici şekilde bir düzenlemeyi ihtiva ediyor. EYT platformlarımız yaş koşulunın kaldırılmasını talep etmişlerdi. Yaşa takılma engelinin kaldırılması mevzuata göre prim gün miktarını ve çalışma zamanını dolduran herkes kendi mevzuatı kapsamında yaşa takılmadan emekli olma hakkına sahip. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı’nda geçerli. Yaş sorunu yasaun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ortadan kalacak. 8 Eylül 1999’dan önceye sigortalılık zamanını sahip olunan mevzuatla götüren çalışanlar yaş koşulu olmadan emekli olacak.

İkinci olarak çalışma hayatının desteklenmesi ve kayıt içerisinde bunun devam etmesi üretimin ihracatın ekonominin büyümesi ve bu hususta sekteye uğranılmaması hedefiyle biz bu hususta sosyal emniyet destek primini getirmek hedefiyle 5 puan iş yerlerine bu hususta her bir çalışan emekliliği hak edip emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde yine işe başlama halinde olan bütün çalışanlarla alakalı bu yasa öneriyi içeriğinde aşağı yukarı 500 lira desteklemeyi Hazine üstleniyor ve yüzde 5 oranında bir destek primi veriliyor.” ifadelerini kullandı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.