Emeklilere ek zam olacak mı? Emeklilere ek zam yapılacak mı? - ÖZGÜR HABERLER

Emeklilere ek zam olacak mı? Emeklilere ek zam yapılacak mı?

Memur ve memur emeklisi yüzde 49,25, işçi ve Bağkur emeklisi 37,57 zam alacak. Toplu sözleşmeden kaynaklı 2023’ün ikinci 6 ayında yüzde 6 maaş zammı alan aşağı yukarı 4 milyon memur..

Emeklilere ek zam olacak mı? Emeklilere ek zam yapılacak mı?
Son Güncelleme: Whatsapp

Memur ve memur emeklisi yüzde 49,25, işçi ve Bağkur emeklisi 37,57 zam alacak. Toplu sözleşmeden kaynaklı 2023’ün ikinci 6 ayında yüzde 6 maaş zammı alan aşağı yukarı 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisi, hesaplamalara göre, bu dönemde meydana gelen enflasyon farkını alacak. Öte yandan şimdi ek zam tartışmaları gündemde. Peki, emeklilere ek zam olacak mı? Emeklilere ek zam yapılacak mı?

Geçen senenin enflasyon rakamının netleşmesiyle memur ve memur emeklisinin maaş artış seviyesi yüzde 49,25, işçi ve Bağkur emeklilerinin aylık artış seviyesi ise yüzde 37,57 oldu. Emeklilerin ek zam beklentisi de son zamanlarda arttı. İşte, emeklilere ek zam konusu ile alakalı bilgiler…

AK PARTİ’DEN EMEKLİYE EK ZAM AÇIKLAMASI

İşçi ve Bağ-kur emeklileri ek zam olup olmayacağını merak ediyor.

Bu konu, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’e soruldu. Güler, çalışmaların devam ettiğini belirterek, önümüzdeki hafta yapılacak kabine toplantısını işaret etti.

Ekonomi yönetimi, memur emeklisi ile işçi emeklisi arasındaki zam farkının giderilmesi amacıyla çalışma yapıyor.

Konuya dair AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’den açıklama geldi.

“Üzerinde çalışılıyor.” diyen Güler, önümüzdeki hafta yapılacak kabine toplantısını işaret etti.

Meclis’te gazetecilerle bir araya gelen AK Parti Grup Başkanı Güler, “Çalışılıyor, tesir analizleri, bütçe imkanları, oransal manada artış değerlendirmesi kabinede önümüzdeki hafta değerlendirilir.” dedi.

Konuya dair bugün ön görüşme yapıldığını da bildiren Güler, “Önümüzdeki haftaya kadar neticelenirse kabinede değerlendirilir sonra yasa öneriyimize koyarız üçüncü haftamızda netleştirmiş oluruz çalışıyoruz.” diye konuştu.

Asgari ücrete devlet desteği ve kısa çalışma ödeneğine dair yasa öneriyi hazırlığı olduğunu da bildiren Güler, ek zam olması halinde bu önerinin içerisinde değerlendirilebileceğini kaydetti.

AK Parti Grup Başkanı Güler, şu ifadeleri kullandı:

”Asgari ücret artırıldığı amacıyla işveren desteğinin 700 liraya çıkarılması, kısa çalışma ödeneği ve başka hususlarla alakalı 7-8 maddelik yasa öneriyimiz var, ona çalışıyoruz. Onun içerisinde değerlendirilir. Önemli olan yalnızca bir seviyesin belirlenmesi, yükselişin meydana çıkması değil, bütçeyi de meydana koymamız lazım. Bakanlığımız çalışıyor. Bugün bir ön görüşme yaptık. Önümüzdeki haftaya kadar neticelenirse kabinede değerlendirilir, sonra bizim yasa öneriyimize de koyarız. Belki üçüncü haftamızda bunu da netleştirmiş oluruz.”

EMEKLİYE EK ZAM YAPILACAK MI?

Emekli maaş zamlarının netleşmesi amacıyla meşru planlama gerekiyor. Meclis 16 Ocak’a kadar kapalı fakat planlamanin meşruaşması ardından emeklilere maaş farkı ödenebilir.

Düzenlemenin evvelce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda daha sonra TBMM Genel Kurulu’nda ele alınması gerekiyor. Meclis’ten atlattıktan sonra ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın masasına gidecek. Son olarak ise Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla adeta uygulamaya girecek.

Süreç göz önüne alındığında emekli maaş planlamasinin şubat ayına kalabileceği belirtiliyor. Bu halde emekliler Ocak ayında yalnızca enflasyon zammını alacak. Refah payı ya da başka alternatifler şubat maaşlarına yansıyacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri amacıyla enflasyon rakamları zam seviyesinda belirleyici oluyor. Emekliler 6 ayda bir meydana gelen enflasyon seviyesi kadar zamma hak kazanıyor. Yılın ikinci %50 sinde yüzde 37,57’lik enflasyon gerçekleştiği amacıyla emeklilere bu oranda zam olanağı doğdu.

Bu zam, kök maaşı en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liranın altında olan emeklilerin ise kök maaşına yapılacak.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.