Dünya basını, Akşener’in açıklamalarını böyle yorumladı. ‘Muhalefette büyük kriz’ - ÖZGÜR HABERLER

Dünya basını, Akşener’in açıklamalarını böyle yorumladı. ‘Muhalefette büyük kriz’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamaları dünyanın önde gelen yayın organlarında da gündem oldu. Dünya basını, seçime az bir vakit kalan muhalefet içerisinde yaşanan krizin Erdoğan’ın elini güçlendirdiği yorumunu..

Dünya basını, Akşener’in açıklamalarını böyle yorumladı. ‘Muhalefette büyük kriz’
Son Güncelleme: Whatsapp

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamaları dünyanın önde gelen yayın organlarında da gündem oldu. Dünya basını, seçime az bir vakit kalan muhalefet içerisinde yaşanan krizin Erdoğan’ın elini güçlendirdiği yorumunu yaptı.

 

Türkiye’de seçim evveli tansiyon süratle artarken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in dünkü açıklamaları dünya basınında da gündem oldu.

Akşener, dün yaptığı bildirimde “Milletin ortak iyiliği amacıyla iyi niyetlerle oturduğumuz 6’lı masa, bundan sonra potansiyel adayların tartışıldığı bir ortak akıl platformu olmaktan çıkmıştır. Tek bir adayın tasdiki amacıyla çalışan, bir noter masasına dönüşmüştür” demişti.

Dünyanın önde gelen medya kuruluşları, İYİ Parti liderinin zehir zemberek açıklamalarını yorumladı.

İngiliz Reuters haber ajansı, seçimlere nerdeyse iki ay kala Akşener’in açıklamalarının muhalefet bloğunu kargaşaya sürüklediğini yazdı. Haber ajansına konuşan risk danışmanlık şirketi Teneo’nun başkanı Wolfango Piccoli, İYİ Parti’nin masadan çekilmesinin Erdoğan’a karşı muhalefeti birleştirme çabalarına vuruş vurduğu yorumunu yaptı.

Piccoli, “Son 20 senede bulunduğu gibi muhalefet gene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük kazancı oldu” diyerek muhalefetin kaosa sürüklenmesiyle Erdoğan’ın 14 Mayıs’taki seçimi kazanma şansının arttığını belirtti.

‘ERDOĞAN’IN EN ZOR SEÇİMİ AMA…’

ABD odaklı haber ajansı Bloomberg de, “Erdoğan karşıtı ittifak öncülük tartışması nedeniyle çöküşün eşiğinde” başlıklı haberde, muhalefet amacıyladeki krizin Erdoğan’ı iktidardan indirme şansını zayıflattığını yazdı.

Bloomberg, seçimin depremler ardından eleştirilerin hedefindeki Erdoğan’ın 20 senesi aşan iktidarındaki en zor seçim olacağını ifade ederken, ajansa konuşan Konda şirketi başkanı Bekir Ağırdır, muhalefetin mühim konularda politikalarını etkili şekilde meydana koyamadığını kaydetti.

Katar odaklı Al Jazeera televizyonunun haberinde de, Erdoğan’ın son dönemde ekonomik kriz ve depremlerin yol açtığı yıkım nedeniyle destek kaybettiği, fakat muhalefet bloğu amacıyladeki anlaşmazlıkların seçimde başarılı olacaklarına dair kuşku oluşturduğu değerlendirmesi yaptı.

Associated Press haber ajansı da, seçime az bir vakit kala muhalefet amacıyladeki bölünmenin Erdoğan amacıyla mühim bir destek olacağı ifade edildi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.