Depremde yıkılan binada 40 kişi ölmüştü! Skandal itiraf… - ÖZGÜR HABERLER

Depremde yıkılan binada 40 kişi ölmüştü! Skandal itiraf…

Depremde yıkılan binada 40 kişi ölmüştü! Skandal itiraf… Hatay’da depremde 40 bireyin hayatını kaybettiği Kasaplar Apartmanı’nın fen işleri sorumlusu ve statik proje sahibi şüpheli Murat Göksel Dalkılıç, yapının inşa sürecinde..

Depremde yıkılan binada 40 kişi ölmüştü! Skandal itiraf…
Son Güncelleme: Whatsapp

Depremde yıkılan binada 40 kişi ölmüştü! Skandal itiraf…

Hatay’da depremde 40 bireyin hayatını kaybettiği Kasaplar Apartmanı’nın fen işleri sorumlusu ve statik proje sahibi şüpheli Murat Göksel Dalkılıç, yapının inşa sürecinde rastgele bir kontrol yapmadığını söyledi.

Hakkında yakalama kararı çıkarılmadan kısa bir vakit evvelce kaçtığı Tacikistan’dan getirilerek İstanbul’da tutuklanan şüpheli Dalkılıç’ın, suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığınca görevlendirilen savcılar doğrulusunda sorgulanan Dalkılıç, Kasaplar Apartmanı’nın fenni sorumlu ve statik proje müellifi (sahibi) olduğunu kabul etti.

Şüpheli Dalkılıç, Nihat Bölür ve Kazım Bölür kardeşlerce 1995’te inşa edilen binanın devresinin şartlarına ideal olarak yapıldığını savundu.

“DENETİM YAPMADIM”

Projeyi teslim ettikten sonra apartmanın yapım vakitcinde yer almadığını ileri vakitn Dalkılıç, “Her ne kadar alakalı yapının fenni mesulü ve statik proje müellifi olarak gözüküyorsam da sahada rastgele bir gözetim ve kontrol yapmadım, yalnızca proje hazırladım.” dedi.

“Apartmanın inşa edildiği tarihte gözetim ve kontrol yetkisinin fenni mesulde olduğunun” hatırlatılması üstüne Dalkılıç, müteahhitlerin binayı ne şekilde yaptığı konusu ile alakalı bilgisinin olmadığını belirtti.

“YENİ PROJE İÇİN TACİKİSTAN’A GİTTİM”

Depremde yıkılan apartmanda 40 bireyin hayatını kaybettiğini gözaltındayken öğrendiğini bildiren Dalkılıç, ile alakalı yürütülen tahkîkatdan haberinin olmadığını, yeni projelerde vazife alabilmek amacıyla Tacikistan’a gittiğini öne sürdü.

Depremde yaşanan can kayıpları namacıylaiyle üzgün olduğunu dile getiren Dalkılıç, apartmanın yıkılmasından mesul olmadığını iddia etti.

SORUŞTURMA

Hatay’da depremde yıkılan ve 40 bireyin hayatını kaybettiği Kasaplar Apartmanı’nın fen işleri mesulsu Dalkılıç, ile alakalı yakalama kararı çıkmadan kısa vakit evvelce Tacikistan’a kaçtı.

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığınca çıkarılan yakalama kararı sonrası, ekipler Tacikistan yetkilileriyle görüşerek Dalkılıç’ın ülkeye alınmayıp INAD (ülkeye girişine izin verilmeyen) yolcu olarak geri gönderilmesi talebinde bulundu.

Görüşmelerin sonrasında, Tacikistan’a alınmayarak aynı uçakla İstanbul Havalimanı’na getirilen Dalkılıç, gözaltına alındı.

Şüpheli Dalkılıç, emniyetteki işlemlerin sonrasında sevk edildiği adli makamca “taksirle ölüme ve yaralanmaya namacıyla olma” suçundan tutuklandı.

İKİ KARDEŞ TUTUKLANMIŞTI

Aynı tahkîkat kapsamında apartmanı inşa eden Nihat Bölür ve Kazım Bölür kardeşler de daha evvelce tutuklanmıştı. (AA)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.