Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı- Üniversitelere uzaktan eğitim kararı - ÖZGÜR HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı- Üniversitelere uzaktan eğitim kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Üniversitelere uzaktan eğitim kararı Türkiye’yi sarsan Kahramanmaraş odaklı iki depremin sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’da araştırmalarda bulundu. Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı, ”Üniversitelerimizi yaz aylarına kadar tatil ediyoruz,..

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı- Üniversitelere uzaktan eğitim kararı
Son Güncelleme: Whatsapp

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Üniversitelere uzaktan eğitim kararı

Türkiye’yi sarsan Kahramanmaraş odaklı iki depremin sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’da araştırmalarda bulundu. Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı, ”Üniversitelerimizi yaz aylarına kadar tatil ediyoruz, uzaktan eğitime geçiyoruz.” dedi. Erdoğan, can kaybının 21 bin 43’e, yaralı adedinin da 80 bin 97’e yükseldiğini duyurdu. Erdoğan, 13 binin üstünde yükümlü askerin mart ve nisan celpleri mayısa ertelendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “asrın felaketi” olarak nitelenen, Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu mekanlarındaki 10 ili etkileyen depremlerle alakalı araştırmalarda bulunmak üzere Diyarbakır’a hareket etti.

Erdoğan, Kahramanmaraş odaklı depremler nedeniyle üniversitelerde tamamıyla uzaktan eğitime geçileceğini açıkladı.

Erdoğan’ın Diyarbakır’ın sonrasında Şanlıurfa’yı da ziyaret etmesi bekleniyor.

CAN KAYBI 21 BİNİ AŞTI

Cumhurbaşkanı, depremde şu ana kadar 21 bin 43 bireyin hayatını kaybettiğini, 80 bin 97 bireyin de yaralandığı verisini verdi.

ÜNİVERSİTELERDE YAZA KADAR UZAKTAN EĞİTİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir sene içerisinde inşa ve ihya çalışmalarını halledeceğiz. Türkiye genelindeki bütün KYK yurtları yaz sonuna kadar depremzedelere tahsis edilecek. Üniversitelerimizi yaz aylarına kadar tatil ediyoruz, uzaktan eğitime geçiyoruz.” diye konuştu.

ASKERLERİN CELPLERİ ERTELENDİ

Erdoğan, “Deprem bölgesinde ikamet eden ya da bu illerin nüfusuna kayıtlı 13 binin üstündeki yükümlü askerimizin mart ve nisan celpleri mayısa ertelenmiştir.” açıklamasını yaptı.

Erdoğan’ın buradaki konuşmasından öne çıkanlar:

Pazartesi günü hayat sürdüğümüz 7.7-7.6 şiddetindeki depremden büyülenen illerden biri de Diyarbakır’dır. Ülkemizin yakın hafızasındaki en büyük felaket olan 1999 depreminden 3 kat daha büyük 3 kat daha yıkıcı.

1939 Erzincan depreminden de çok daha geniş bir alanda afet olarak hesaplanmaktadır. Büyüklükleri 7’nin üstünde olan Çankırı, Çanakkale, Gerede, Varto, Mudurnu, Muradiye depremleriyle bu depremin yıkıcılığıyla mukayese etmek olası değildir.

Kendileri bir yana artçıları bile ülkemiz Deprem envanterinde son derece üst sıralarda yer alacak şekildedir. Gördüklerimiz ve dinlediklerimiz Türkiye’nin nasıl büyük bir felaketle karşı karşıya olduğunun ispatıdır. Dünyanın önde gelen bilim insanları da depremin büyüklüğü ve yıkıcılığı konusu ile alakalı hem fikirdir. Asrın felaketi olan deprem 1000 kilometrede hissedilmesine karşın 500 kilometrede yıkıma yol açmıştır.

Bazı odaklar, siyasi partiler, STK’lar ahlaksızca, edepsizce, birlik beraberliğin tavan yapması gereken dönemde saldırının peşinde. An birlik olma anıdır. Reklam, şöhret ya da gündem olma peşinde koşmayan o saklı kahramanların hakkını ödeyemeyeceğimizi iyi biliyoruz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.