ÇİFTÇİYE KREDİ MÜJDESİ

ÇİFTÇİYE KREDİ MÜJDESİ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakı, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin katılımı ile bu sene ikincisi düzenlenen Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması uygulaması gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı..

ÇİFTÇİYE KREDİ MÜJDESİ
Son Güncelleme: Whatsapp

ÇİFTÇİYE KREDİ MÜJDESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakı, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin katılımı ile bu sene ikincisi düzenlenen Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması uygulaması gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıdaki konuşmasında, günümüz toplantıda hem çiftçilerle özlem gidereceklerini hem de müjdeleri paylaşacaklarını söyledi.

Çiftçi ve toprak dendiğinde Aşık Veysel’i anmamanın olası olmadığını dile getiren Erdoğan, Veysel’in şarkısındaki “Dost arkadaş diye nicesine sarıldım/Benim sadık yarım kara topraktır.” sözlerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, insanoğlu ne kadar beyhude dolaşırsa dolaşsın ne kadar diğer meşgalelerle oyalanırsa oyalansın tek sadık yarinin toprak olduğunu anlayacağını vurgulayarak, şu şekilde devam etti:

“Sanayi devrimi ve sonrasında yaşanan teknoloji devrimi, insanların günlük yaşamını ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın toprak asıl yaşam kaynağı olarak önemini halen koruyor. Biz de tahılı, meyvesi, sebzesi, hayvanı başta olmak üzere altında ve üzerinde yetişen bütün değerleriyle toprağımıza sahip çıkmanın, onu işleyen çiftçilerimize destek olmanın gayreti amacındayız. Ülkemizin nüfusunun 85 milyonu, dünya nüfusunun 8 milyarı bulduğu bir dönemde toprağı ve onu işleyen çiftçiyi ihmal eden, geleceğini ihmal etmiş demektir. Her küresel kriz, besin üretimi ve tedariğinin ne kadar stratejik bir alan olduğunu bizlere yine yine hatırlatmaktadır.”

“POLİTİKALARIMIZI BU BÜYÜK EKOSİSTEMİN UNSURLARININ TAMAMINI GÖZETEREK OLUŞTURUYORUZ”

Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizi sebebiyle tahıl sevkiyatının sekteye uğramasının dünya genelinde bir açlık tehdidini meydana çıkardığına vurgu yaparak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye olarak yürüttüğümüz çok yönlü diplomasiyle tahıl sevkiyatının başlamasını sağlayarak, insanlığı büyük bir krizin eşiğinden döndürdük. Elbette bu durum, kendi tarım üretimi kapasitemizin önemini de gösterdi. Hükümetlerimiz döneminde çiftçilerimize sunduğumuz desteklerin, sağladığımız kolaylıkların, yaptığımız düzenlemelerin ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha meydana koydu. Günümüz buluşmamız da aynı çabanın bir tezahürüdür. Bağlantı bütün alanlarıyla beraber tarım sektörü ve onun ana öğeyi olan çiftçilerimizi bir bütün olarak görüyoruz. Gübreyi, ilacı, yemi kullanan çiftçimiz ile onu üreten, satan, finansmanını gerçekleştiren kurumları beraber değerlendiriyoruz. Tarlasını en çağdaş ekipmanlarla süren çiftçimiz ile bu makineleri üreten, satan, finansmanını gerçekleştiren kurumları ayrı tutmuyoruz. Kooperatiflerimizden tarım ürünlerini girdi olarak kullanan besin, tekstil, ilaç, kozmetik sanayisine, meslek örgütlerinden üniversitelere kadar bu alanda özellikle alakalı bütün yapıları aynı düzenin bir parçası olarak görüyoruz. Politikalarımızı ve uygulamalarımızı bu büyük ekodüzenin unsurlarının tamamını gözeterek oluşturuyoruz.”

"ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZİ VE KADINLARIMIZI TARIMA YÖNLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Cumhurdiğernı Erdoğan, zincirin rastgele bir halkasındaki kopmanın bütün sistemi etkileyeceğini iyi bildiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bunun amacıyla çiftçiden tüketiciye uzanan aşamanın hiçbir halkasını atlamadan sistemi bir bütün olarak geliştirecek adımları atıyoruz. Ziraat Bankamızın tarım sektörüne yönelik hizmetleri de aynı yelpaze genişliğine sahiptir. Tarım sektörünü yeni düzenlemelerle desteklerle teşviklerle güçlendirirken gerçekte düzenin tamamına hitap ediyoruz. Örnek uygulamalar, başarı hikayeleri, deney paylaşımı gibi yollarla özellikle gençlerimizi ve bayanlarımızı tarıma yönlendirmeye çalışıyoruz. Ülkemizin 81 ilinden 2 bine yakın çiftçimizle işletme sahibimizle kooperatif ve kurum temsilcilerimizle gerçekleştirdiğimiz günümüz buluşmamızı da bütün bu gayretlerin özeti, bir sunumu olarak değerlendiriyorum.”

Cumhurdiğernı Erdoğan, genç çiftçilerin, bayan çiftçilerin, tarıma değer katanların konuşmalarının özetini dinlediklerini, toplantıya girerken de çiftçilerin ürünlerini sergiledikleri stantları ziyaret ettiklerini dile getirdi.

Erdoğan, gördükleri ve duyduklarının kendilerine yalnızca Ziraat Bankası vasıtasıyla kullandıkları 232 milyar lirayı aşkın tarım kredilerinin yerine ulaştığını, toplam kredi miktarının yüzde 88’ine karşılık gelen 204 milyar liraya uyguladıkları faiz desteğinin doğruluğunu, özellikle 634 bin çiftçinin 60 milyar lira tutarındaki kredi faizinin tamamını karşılamalarının isabetini, toprağı aşkla sevgiyle işleyen 1 milyonu aşkın çiftçinin kendilerine yasenean kredi olanağını üretime dönüştürdüğünü, velhasıl tarım sektörüne bugüne kadar verdikleri desteklerin ve emeklerin boşa gitmediğini ispatladığını ifade etti.

Bu tablo karşısında kendilerinin de Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer kurumlarla yürüttükleri çalışmaları yalnızca sürdürmekle kalmayıp, daha ileri civara çıkartma şevki kazandıklarını dile getiren Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“Tarım arazilerinin toplulaştırılmasından sulama tesisleri yapımına, meraların korunmasından depolama ve satış kanallarının geliştirilmesine kadar her alanda sık sık amaç büyütüyoruz. Ülkemizin tarıma ideal her karış toprağının en yüksek verimle ekilmesini ve çiftçilerimizin alın terlerinin karşılığını alabilmesini gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Savunma bölümünde nasıl kendi kendimize yeterliliği stratejik öncelik olarak görüyorsak, tarımsal üretime de aynı anlayışla bakıyoruz. Bunun amacıyla devletimizin bütün imkânlarını seferber ediyor, her isteği ilgiyle ele alıyor, her olanağı kullanıyoruz.”

ÇİFTÇİLERE 250 BİN LİRAYA KADAR KREDİ DESTEĞİ VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün verecekleri müjdelerin ülkenin toprak muhafızları, üretim akıncıları olan çiftçileri daha da güçlendirmeyi amaçladığına ilgi çekerek şunları kaydetti:

“İlk olarak Çiftçi Destek Kredisi’ni uygulamaya geçireceğimizin müjdesiyle başlıyoruz. Bu krediyi çiftçilerimiz, hasat devresine kadar yapacakları her türlü harcamaları amacıyla kullanabilecekler. Böylece çiftçilerimiz gelir elde edemedikleri dönemdeki gereksinimlerini rahat rahat karşılayabilecekler. Birey başına 250 bin liraya kadar verilebilecek bu kredinin senelik faiz seviyesi yüzde 9,75 ve vade zamanı 36 aya kadar olacaktır. İkinci müjdemiz Tarımsal KOBİ Kredisi’dir. Tarım ürünlerini işleyen ufak ve orta boy işletmeleri destekleyeceğimiz bu kredi yardımıyla nihai malın katma değerinin üreticimizde kalmasını sağlamak istiyoruz. Tarımsal KOBİ Kredimizin üst limiti 15 milyon lira, devlet doğrulusunda ödenen alanı dışında kalan senelik faiz seviyesi yüzde 4,75’tir. Yatırım kredilerinde 10 sene, işletme kredilerinde 24 aya kadar vade uygulanabilecektir. Süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze kurutma-dondurma, meyve suyu, salça, turşu, konserve, reçel, marmelat, pekmez, zeytin, su ürünleri paketleme, tütsüleme, organik tarım ürünleri gibi pek çok başlıktaki işletme faaliyetinde bu kredi kullanılabilecektir.”

Üçüncü başlıklarının Tarım Borç Transferi Kredisi olduğunu bildiren Erdoğan, “Bu krediyle diğer bankalardan yüksek faizle kredi kullanmış çiftçilerimizi Ziraat Bankamızda sağlayacağımız ideal şartlarla bu yükten kurtarmayı amaçlıyoruz. Üst limiti 5 milyon lira olacak bu kredinin de faiz seviyesi yüzde 9,75 ve vadesi 60 aydır. Önümüzdeki zamanlarda Ziraat Bankamız yanı sıra Ziraat Katılımın da çiftçilerimize düşük maliyetli finansman sağlayabilmesini temin edecek bir düzenlemeyi inşallah yaşama geçireceğiz.” dedi.

Erdoğan, bütün bu kredi imkânlarının çiftçilere ve işletmelere hayırlı olmasını diledi.

 

Genç çiftçi ve bayan çiftçi kredi limitlerinin halihazırda 500 bin lira olduğunu bildiğini dile getiren Erdoğan, “Biz gençlerimizin ve bayanlarımızın tarımın geleceğinde çok daha çok söz sahibi olmalarını istiyoruz. Bunun amacıyla buradan Ziraat Bankası Genel Müdürü’müze genç ve bayan çiftçi kredi limitlerini 500 bin liradan 1 milyon liraya çıkaralım diyorum. Alpaslan Bey, anlaştık değil mi? Bir yanlışlık olmasın.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat Bankası’nın tarım kredilerindeki takip seviyesinin yüzde 1’in altında olmasının çiftçilerin borçlarına sadık olduklarını, ödemelerini titizlikte yaptıklarını gösterdiğini söyledi.

Buna karşın yüzde 1’in altında bile olsa borcunu ödemekte zorlanan bir çiftçi varsa onlara destek olmanın da boyunlarının borcu olduğunu dile getiren Erdoğan, tarım kredisi takip hesabındakilerden ana parasını peşin ödeyenlerin faizlerinin silinmesinin bu çiftçileri rahatlatacağını belirtti.

Ana para ödemesini peşin yapmakta zorlananların olacağını açıklayan Erdoğan, “Peşin parası olmayanların borçlarını rastgele bir gecikme ve temerrüt faizi uygulanmadan taksitle yapabilmelerine de imkân tanımak lazım” ifadelerini kullandı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.