Borsa İstanbul İki Kez Devre Kesti, İşte Düşüşün Nedenleri - ÖZGÜR HABERLER

Borsa İstanbul İki Kez Devre Kesti, İşte Düşüşün Nedenleri

Borsa İstanbul İki Kez Devre Kesti, İşte Düşüşün Nedenleri Borsa İstanbul’da bugün çok sert düşüş görüldü. Günlük düşüşün yüzde 7’ye ulaşmasıyla saat 17.09’da ikinci kez dönem kesici çalışırken, BIST 100..

Borsa İstanbul İki Kez Devre Kesti, İşte Düşüşün Nedenleri
Son Güncelleme: Whatsapp

Borsa İstanbul İki Kez Devre Kesti, İşte Düşüşün Nedenleri

Borsa İstanbul’da bugün çok sert düşüş görüldü. Günlük düşüşün yüzde 7’ye ulaşmasıyla saat 17.09’da ikinci kez dönem kesici çalışırken, BIST 100 dizininde günlük düşüş seviyesi yüzde 7,37 oldu.

Bankacılık dizininde günlük kayıp yüzde 9,20 olurken, sınai dizinteki kayıp yüzde 6,79 oldu.

Borsa İstanbul’dan Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) oluşturulan bildirime göre, ilk dönem kesici saat 16.31 itibarıyla döneme girdi. 17.01’de dizinin açılmasının derhal ardındannda 17.09’da ikinci kez dönem kesici çalıştı.

Borsa İstanbul’dan KAP’a oluşturulan açıklamada, pay pazarsında prosedürlerin 18.01’de kapanış seansında yine başlatılacağı belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Saat 17:09:16 itibarıyla dizine bağlı dönem kesici tetiklenmiş ve Pay Piyasasındaki bütün prosedür sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında prosedürler geçici olarak durdurulmuştur.

İşlemler Pay Piyasasında saat 18:01’de kapanış seansı ile VİOP Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde sıksık prosedür yöntemiyle saat 18:08’de yine başlatılacaktır. BAP Pay Repo Pazarı’nda prosedürler bugün yine başlatılmayacaktır.”

RÜZGÂR TERSİNE DÖNDÜ

Borsa İstanbul’da BIST 100 dizini güne yüzde 0,59 artışla 5 bin 555,99 puandan başlamıştı. Öğlen saatlerine doğru rüzgâr tersine dönerken gün sonuna doğru düşüşün yüzde 5’i aşmasıyla dizin 5 bin 317 puana kadar geriledi ve dönem kesici çalıştı.

16.31’de dönem kesen Borsa İstanbul’da prosedürler 17.01’den itibaren kaldığı yerden devam etti. İşlemlerin yine başlamasının ardındannda 8 dakika içinde ikinci dönem kesici çalıştı. BIST 100 dizinindeki kayıpların yüzde 7’yi aşmasıyla beraber Borsa İstanbul ikinci kez dönem kesti.

Tüm bu ilerlemelerle Borsa İstanbul’da BIST 100 dizini günü yüzde 7,37 düşüşle 5 bin 116,41 puandan tamamladı.

‘SEÇİM AÇIKLAMALARI ETKİLİ OLDU’

Borsa İstanbul’da kapanışa doğru derinleşen satış baskısına dair sozcu.com.tr’ye değerlendirmelerde tespit edilen bir aracı kurumun strateji eksperı BIST 100’ün gün süresince satış çoğunluklu seyrettiğini, akşam saatlerinde Cumhurdiğernı Erdoğan’ın erken seçime dair yaptığı açıklamaların düşüşleri hızlandırdığını kaydetti.

Arka planda diğer bir hal gözlemlemediğini kaydeden eksper, pazardaki soluksuz yükseliş ardından hali normal karşıladığını, ek geri çekilmelerin mümkün olduğunu kaydetti.

‘BELİRSİZLİKLER İLE PANİK SATIŞI’

Bir diğer aracı kurumun inceleme direktörü ise satışların hangi gerekçeden kaynaklandığını açıklamanın zor olduğunu, pazara son dönemlerde giren görece daha tecrübesiz yatırımcıların panik satışlarının tesiri olma ihtimalini söyledi.

Seçim ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun görevden alınmasına dair bir dizi belirsizliğin de satışlara niçin olmuş olma ihtimalini değerlendiren pazar eksperı, BIST 100’de 5 bin puanlara kadar geri çekilme olma ihtimalini dile getirdi.

Düşük faiz, yüksek enflasyon içerisinde bir farklılık olmadığını kaydeden eksper toparlanmanın olabileceğii ancak BIST 100’de 6 bin puan civarını görmenin zor olduğunu söyledi.

‘KREDİLİ POZİSYONLARA İLİŞKİN UYARIYORDUK’

Bir diğer aracı kurumun stratejisti de beklenilen revizyon hareketinin gerçekleştiğini dile getirdi. Uzun vakittir pazarının birtakım riskleri görmezden gelerek yükselişine devam ettiğini kaydeden eksper ilaveten düşüşlerin devam edebileceği konusu ile ilgili uyardı.

Piyasaya yeni giren yatırımcı sayısısının portföy büyüklüğünün 100 bin lira seviyesinde olduğunu da kaydeden eksper bu yatırımcıların panik satışlarının da etkili olduğunu vurguladı. İlk destek bölgesinin ise 4 bin 500 seviyeleri olma ihtimalini ifade etti.

Ayrıca kredili prosedür adedinin da çok çok olduğunu bildiren aracı kurum stratejisti, son 2 haftadır yatırımlarında kredi-özkaynak seviyesi yüzde 35’lere yaklaşan müşterilerine pozisyonlarını azaltmaları tarafında uyarılarda bulunduklarını söyledi.

6 aylık dönemde 7-8 kat çoğalan enerji hisselerindeki pozisyonlara dair değerlendirmelerde tespit edilen eksper ilaveten, “Alım karşılıkları boş. Yükselirken talep ediyorlar ama düşüşlerde kimse yok” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.