Borsa İstanbul açılacak mı - ÖZGÜR HABERLER

Borsa İstanbul açılacak mı

Borsa İstanbul açılacak mı Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremlerin sonrasında ilk iki gün açık kalan Borsa İstanbul 8 Şubat tarihinde kapatılmıştı. Yeni hafta ile beraber borsanın ne vakit açılacağı..

Borsa İstanbul açılacak mı
Son Güncelleme: Whatsapp

Borsa İstanbul açılacak mı

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremlerin sonrasında ilk iki gün açık kalan Borsa İstanbul 8 Şubat tarihinde kapatılmıştı. Yeni hafta ile beraber borsanın ne vakit açılacağı merak hususu oldu. Peki Borsa İstanbul ne vakit açılacak? Borsa açılış tarihi ne vakit? Deprem nedeniyle kapatılan Borsa İstanbul ne vakit açılacak?

Kahramanmaraş’ta ortaya gelen depremler nedeniyle Türkiye’de borsa, geride bıraktığımız hafta pazartesi ve salı günü sert düşüşlere karşın açık kaldı. Çarşamba günü iki kere dönem kesicinin tetiklenmesinin sonrasında borsa kapatıldı. 8 Şubat Çarşamba günü oluşturulan bütün prosedürler de iptal edildi.

BORSA İSTANBUL NE ZAMAN AÇILACAK?
17 Ağustos 1999 depremininin sonrasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), 26 Ağustos’a kadar kapatılmıştı. 8 Şubat tarihinde kapatılan Borsa İstanbul 14 Şubat akşamına kadar kapalı olacak. İşlemler 15 Şubat Çarşamba günü saat 09.40’ta başlayacak.

BORSA İSTANBUL’DAN AÇIKLAMA
Borsa İstanbul AŞ’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, “Deprem felaketi sonrasında yaşanan volatilite artışı ve olağan dışı fiyat hareketleri nedenleriyle borsamız piyasalarının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir şekilde işleyişini teminen Borsa İstanbul AŞ Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği’nin 39 uncu maddesinin 1. fıkrası uyarınca Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki pay ve pay endeksi türev pazarlarının 8 Şubat 2023 tarihinde saat 11.00 itibarıyla 5 iş günü süre ile (14 Şubat 2023 akşamına kadar) kapatılmasına ve kapatılan pazarlarda sıhhatli fiyat oluşumuna imkân sağlamayan düşük prosedür hacmi de öneme alınarak 8 Şubat 2023’te oluşturulan bütün prosedürlerin BİAŞ Yönetmeliği’nin ‘Emirlerin ve İşlemlerin Borsa Tarafından İptali’ başlıklı 33. maddesinin 1-c bendi uyarınca iptal edilmesine karar verilmiştir.” denildi.

BORSA NEDİR NE İŞE YARAR?
Borsa ya da sermaye piyasasının değişimi, alınıp satılabilir menkul kıymetler, stok, hisse senedi, emtialar, döviz, istikraz, vadeli kontratlar, ve opsiyon sözleşmelerinin halka açık satıldığı ya da satın alındığı organize bir piyasadır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.