Borsa İstanbul- 8 Şubat’taki tüm işlemler iptal edildi

Borsa İstanbul: 8 Şubat’taki tüm işlemler iptal edildi Borsa İstanbul’dan oluşturulan bildirime göre, pay pazarı ile vadeli prosedür ve opsiyon pazarı pay ve pay dizini türev pazarlarında prosedürlerin durdurulmasına karar..

Borsa İstanbul- 8 Şubat’taki tüm işlemler iptal edildi
Son Güncelleme: Whatsapp

Borsa İstanbul: 8 Şubat’taki tüm işlemler iptal edildi

Borsa İstanbul’dan oluşturulan bildirime göre, pay pazarı ile vadeli prosedür ve opsiyon pazarı pay ve pay dizini türev pazarlarında prosedürlerin durdurulmasına karar verildi. Akşam saatlerinde oluşturulan bildirimde 8 Şubat’taki bütün prosedürlerin iptal edildiği, hisse ve VİOP piyasalarının 14 Şubat akşamına kadar kapalı olacağı duyuruldu.
Son zamanlarda pazarının gündeminde olan Borsada prosedürlerin durdurulması mevzusu ile ilgili Borsa İstanbul idaresi ismim attı.

Borsa İstanbul’dan oluşturulan bildirime göre pay pazarı ile vadeli prosedür ve opsiyon pazarı pay ve pay dizini türev pazarlarında prosedürlerin durdurulmasına karar verildi. Açıklama 11:01 itibariyle geldi.

Akşam saatlerinde ise Borsa İstanbul Pay Piyasası ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki pazarlar bugün 11:00’den itibaren beş iş günü süreyle, 14 Şubat 2023 akşamına kadar
kapatılacağı duyuruldu.

Açıklamada kapatma kararı amacıyla deprem felaketi ardından yaşanan volatilite artışı ve olağandışı fiyat hareketlerine atıfta bulunuldu. Borsa İstanbul’dan KAP’a oluşturulan bildirime göre 8 Şubat
tarihinde oluşturulan bütün prosedürler iptal edildi. İptal prosedüründe “sağlıklı fiyat oluşumuna imkân sağlamayan düşük prosedür hacminin öneme alındığı” belirtildi.

Borsanın açılış alanında süratli bir satış dalgası görülmüş, evvelce yüzde 5’lik düşüşün ardından da ilk dönem kesici, ardından da yüzde 7’lik düşüşün ardından da ikinci dönem kesici çalışmıştı. İkinci dönem kesiciye kadar prosedür hacmi 3,6 milyar TL oldu. BIST 100 dizini 4 bin 200’ün altını görmüştü.

Ayı pazarına girmişti
Borsa İstanbul 100 dizini 2 Ocak Ayı tarihindeki tepe seviyesinden yüzde 20 düşüş kaydederek Salı günü itibarıyla ayı pazarına girmişti.

Endeks salı günkü prosedürlerde yüzde 5 ve yüzde 7 oranında düşüşlerle iki kez dönem kesici çalışmasının ardından da günü yüzde 8,6 kayıpla tamamlamıştı.

Mart 2021’den bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydeden BIST 100, dünya çapında de sene başından bu yana en olumsuz performansa sahip lider dizin konumunda.

Depremin derhal ardından da Sermaye Piyasası Kurulu borsada açığa satış prosedürlerini yasaklamış, borsada yatırımcılara satışa mevzu edilecek hisseler amacıyla depo koşulu uygulanması kararı almıştı. Depo koşulunun yürürlükte bulunduğu pazartesi günü kayıpları yüzde 1,35 ile sınırlı kalan dizin, salı günü programın yürürlükten kalkmasıyla bu sert geri çekilmeyi yaşamıştı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.