Başkan Muhittin Böcek’ten 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

Başkan Muhittin Böcek’ten 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı ANTALYA (İHA) – Antalya Büyükşehir Başkanı Muhittin Böcek, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci sene dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü’ne dair mesajını..

Başkan Muhittin Böcek’ten 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı
Son Güncelleme: Whatsapp

Başkan Muhittin Böcek’ten 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

ANTALYA (İHA) – Antalya Büyükşehir Başkanı Muhittin Böcek, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci sene dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü’ne dair mesajını paylaştı. Böcek, “Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; Çanakkale’yi geçilmez kılan bütün kahramanlarımızı, canını yurt toprağına katan bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi sayısız minnet ve saygıyla anıyorum” dedi.

Mesajında, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu konusu ile ilgili büyük bir dikkate sahip bulunduğunu dile getiren Başkan Böcek, “Birinci Dünya Savaşı esnasında İtilaf Devletleri Almanya’nın yanısıra yer alan Osmanlıyı tesirsiz duruma getirmek, Rusya’nın boğazlardan rahat rahat geçebilmesini sağlamak hedefiyle İstanbul ve Çanakkale boğazlarını ele geçirme planları yapıp, donanmalarını Çanakkale’ye sürmüşler ancak hiç hesap edemedikleri bir bozguna uğrayıp ağır bir mağlubiyet almışlardır. Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çatışmalarının yaşandığı Çanakkale Cephesi büyük kahramanlıklara sahne olmuştur. Tarihe Çanakkale Destanı olarak yazılan bu eşi benzeri olmayan zafer korkuya teslim olmayan, hiç kimse karşısında eğilmeyen ulu Türk Milleti’nin asil ruhunun en güzel göstergesidir” ifadelerine yer verdi.

Savaş esnasında Seyit Onbaşı’nın sırtına sadece bir mermi değil bir milletin geleceğini de yüklediğini açıklayan Böcek, “3 bin askerden meydana gelen İngiliz kuvvetini komutasındaki 67 askeriyle 32 saat süren mavzer atışlarıyla bozguna uğratan ve çıkarmanın başarısız olmasını gerçekleştiren Yahya Çavuş’un, tüfekleri boylarından büyük olan yiğitlerin, Nusret’in döşediği mayınla düşmana geçit vermeyen komutanların, 57. Alay’ın kahraman erlerinin destanıdır Çanakkale. Çelikten bir saldırıya, etten bir siperdir Çanakkale. Vatan aşkıyla, imanla dolu ordumuzdur, kınalı Mehmetçiklerimiz, cefakâr milletimiz, Mustafa Kemal Atatürk’tür Çanakkale. Ömrünü milletine adamış, cepheden cepheye koşmuş Mustafa Kemal Atatürk’ün, yurt uğruna canından vazgeçmiş kahramanların mirasıdır Çanakkale. Şimdi bize düşen Atatürk ve isimsiz on binlerce kahramanın “Çanakkale Geçilmez” dedirterek bizlere hediye ettiği bu güzel yurtı daha da ileriye taşımaktır. Bunun amacıyla dün bulunduğu gibi bugün de azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Her vakit gönlümüzde yaşayacak aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanlıklarla dolu hatıraları, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere inanarak emanet ettiği Cumhuriyetimizin yaşatılmasının en büyük teminatı olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, yurtın bölünmez bütünlüğü ve Türk Milleti’nin huzur ve güvenliği amacıyla hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi sevgi, saygı, özlem, rAhmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun” şeklinde konuştu.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.