Arama kurtarma ekipleri dört gözle “Poyraz”ın havlamasını bekliyor - ÖZGÜR HABERLER

Arama kurtarma ekipleri dört gözle “Poyraz”ın havlamasını bekliyor

Arama kurtarma ekipleri dört gözle “Poyraz”ın havlamasını bekliyor Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde görevli arama kurtarma köpeği “Poyraz”, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş odaklı depremlerden büyülenen Malatya’da yıkıntı altında..

Arama kurtarma ekipleri dört gözle “Poyraz”ın havlamasını bekliyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Arama kurtarma ekipleri dört gözle “Poyraz”ın havlamasını bekliyor

Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde görevli arama kurtarma köpeği “Poyraz”, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş odaklı depremlerden büyülenen Malatya’da yıkıntı altında kalanların kurtarılmasına yardım ediyor.

Malatya

Deprem, çığ, heyelan, göçük gibi natural afetler amacıyla özel olarak yetiştirilen Poyraz, titiz burnuyla ölü ile canlıyı ayırabiliyor.

Poyraz, depremden büyülenen Malatya’da eğitmenleri Dersim Bulut ve Niyazi Özbek ile birlikte vazife yapıyor.

Depremin ilk gününden itibaren arama kurtarma çalışmalarına destek veren Poyraz, Zapcıoğlu Caddesi’ndeki 7 katlı Yetiş Apartmanı’nın yıkıntıından 85 saat sonra 14 ve 16 yaşlarındaki 2 genç ile Yaşam Sitesi’nde turist uyruklu bir bireyin yıkıntı altından kurtarılmasını sağladı.

Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personeli Niyazi Özbek, depremin sonrasında kısa sürede afet bölgesindeki Malatya’da görevlendirildiklerini söyledi.

Enkaz altında kalanları çıkartmak amacıyla çalışmalara başladıklarını bildiren Özbek, “Şu anda hala çalışmalarımız devam ediyor. Geceli gündüzlü hiç uyumadan, Aralıksız bir şekilde. Bir canlı kurtarabilirsek bizim amacıyla ne mutlu. Bunun amacıyla mücadele ediyoruz. Her kurtarılan can bizim amacıyla güç ve enerji kaynağı oluyor.” dedi.

3 bireyin yıkıntıdan canlı çıkmasını sağladı

Poyraz’ın “oyuncu” bir köpek olduğunu ve yıkıntı altında kalanları oyun dostu olarak gördüğünü dile getiren Özbek, canlı bulduktan sonra Poyraz’ı oyuncakla ödüllendirdiklerini ifade etti.

Poyraz’ın seslere çok duyarlı bulunduğunu dile getiren Özbek, şunları kaydetti:

“Bunlar canlı arama köpeği bulunduğu amacıyla havlayarak bize yer belirlenmesi yapıyorlar. Havladığı vakit esasen bizim amacıyla en büyük sevinç oluyor. Tüm enkazları biz geziyoruz. Çünkü biz köpek ekibiyiz. Dersim bey ile geceli gündüzlü çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Köpeklerin üstüne düşen yük de çok ama bir can bizim amacıyla her şey demek bulunduğu amacıyla Aralıksız bir şekilde, sıkı bir şekilde çalışıyoruz. Poyraz onlarca enkazda vazife aldı şu ana kadar 3 bireyi kurtarmamıza vesile oldu.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.