Akşener, en yakın kurmayı Cihan Paçacı ile neden yollarını ayırdı

Akşener, en yakın kurmayı Cihan Paçacı ile neden yollarını ayırdı İYİ Parti  Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile alakalı yaptığı açıklamalar sebebiyle Genel Başkan..

Akşener, en yakın kurmayı Cihan Paçacı ile neden yollarını ayırdı
Son Güncelleme: Whatsapp

Akşener, en yakın kurmayı Cihan Paçacı ile neden yollarını ayırdı

İYİ Parti  Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile alakalı yaptığı açıklamalar sebebiyle Genel Başkan Meral Akşener’in isteği tarafında vazifeinden istifa etti.

Paçacı, Habertürk Yazarı  Nagehan Alçı’ya verilen röportajda Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sokakta itiraz olduğunu savunarak,  “Kemal bey adaylıkta diretirse, İYİ Parti kendi adayını çıkarır” demişti.

Altılı Masa’nın, cumhurdiğernı adayının kim olacağının konuşulduğu 11. Toplantısına evsahipliği yapan İYİ Parti, istifa ile sarsıldı.

Genel diğern yardımcılığı vazifeine denk gelen, Kurumsal İlişkiler Başkanı olarak vazife yapan, Akşener’in en yakın kurmaylarından Cihan Paçacı vazifeinden istifa etti.

Akşener’in, Doğru Yol Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti’yi kurduktan sonra da yönetime aldığı, “abi” diye hitap ettiği Paçacı ile tam da toplantının uygulanacağı gün yayınlanan röportajdaki ifadeleri sebebiyle yollarını ayırma kararı aldığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Altılı Masa toplantısının sürdüğü saatlerde, Akşener, rahatsızlığını Paçacı’ya iletti ve gereğini yapmasını istedi.

‘Masanın iradesine araya girmek’

Akşener’in,  Paçacı’nın, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına dair sözlerini  “Altılı Masa’nın iradesine araya girmek” olarak gördüğünü ve bu amaçla de derhal araya girmek ettiğini belirtiyorlar.

Ancak asıl rahatsızlık konusunun “mezhep vurgusundan” kaynaklandığı ifade ediliyor. Alçı, yazısında, “Paçacı, üzülerek toplumdaki mezhepsel ön yargılara işaret ediyor burada ama ben Nagehan Alçı olarak bu ön yargılarla mücadele etmemiz gerektiği kanaatindeyim” ifadelerini kullanmıştı.

Akşener, geride bıraktığımız sene da, CHP Lideri’nin kimliğine dair yaptığı açıklamalar sebebiyle Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral ile alakalı disiplin vakitci başlatmıştı. Oral, Kılıçdaroğlu ile görüşerek özür dilemişti.

Bir diğer rahatsızlık sebebi olarak ise  Paçacı’nın çok yakın kurmayı olması sebebiyle, bu açıklamayı Akşener’in bilgi kapasitesi dahilinde yaptığı yönündeki yorumlar  gösteriliyor. Parti kaynakları, Akşener’in Paçacı’nın bu tür bir röportaj verilennden, yazıyı gördüğünde haberder olduğunu ifade ediyorlar.

İstifa etti, Akşener toplantıda liderlere bilgi verdi

Paçacı kısa vakit sonra da istifa kararını kamuoyuna duyurdu:

“Ülkemizin ve milletimizin umudu olan Altılı Masa’nın Cumhurdiğernı adaylık vakitcine dair, bir gazeteciye verilenm demecin, maksadı aşan yorumlara niçin olduğunu görüyorum. Demokrasimize soluk aldıracak bir vakitçte büyük emek harcayan, Sayın Genel Başkanımızı ve partimizi, aynı zamanda, Altılı Masayı meydana getiren Sayın Genel Başkanların iradelerini koruyup kollamak amacıyla; İYİ Parti’deki Kurumsal İlişkiler Başkanlığı vazifeimden istifa ediyorum.”

Altılı Masa toplantısı evvel toplantıya gelen liderleri karşılayan ekipte yer alan Paçacı, istifa kararının ardından, genel merkezden ayrıldı. Akşener,  Paçacı’nın istifasıyla alakalı toplantıda liderlere bilgi verdi.

Zorlu: Maksadının dışına çıkarıldı

Paçacı’nın istifasıyla alakalı akşam saatlerinde Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Zorlu, şu görüşleri dile getirdi:

“Bugün bir köşe yazısında Genel Başkan Yardımcımız Cihan Paçacı’nın birtakım açıklamaları kamuoyuna yansımış ve sonrasında maksadının dışına çıkartılmasıyla beraber Millet İttifakı’nın iradesine ve beraberliğine zarar sunar kalitede bir münakaşa alanının meydana çıktığı görülmüştür.Böylesine kritik bir gün ve süreçte, bu asli endişe ve hassasiyetler tarafında Sayın Paçacı kendi iradesiyle partimizdeki Kurumsal İlişkiler Başkanlığı görevinden istifa ederek saygı gören bir mesuliyet örneği sergilemiştir.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.