Afet Haritası - ÖZGÜR HABERLER

Afet Haritası

Afet Haritası Destek gerçekleştiren bütün aktörleri gerçek vakitli olarak takip edebilen Afet Haritası, aynı vakitte Türkiye’nin afet mekanlarındaki gereksinimleri tespit etmek ve tedarik etmek amacıyla kullanıcıları süratli bir şekilde harekete..

Afet Haritası
Son Güncelleme: Whatsapp

Afet Haritası

Destek gerçekleştiren bütün aktörleri gerçek vakitli olarak takip edebilen Afet Haritası, aynı vakitte Türkiye’nin afet mekanlarındaki gereksinimleri tespit etmek ve tedarik etmek amacıyla kullanıcıları süratli bir şekilde harekete geçiriyor.

Mert Fırat ve Ali Ercan Özgür doğrulusunda kurulan, ülkemizin tanınmış sosyal yarar girişimi İhtiyaç Haritası’nın afet merkezli platformu Afet Haritası, deprem sonrasında  hasar belirlenmesi yapmak, gereksinimleri tespit etmek ve sosyal dayanışmayı sağlamlaştırmak adına mühim bir dijital platform olarak konumlanıyor.

Afet Haritası, destek ve kurtarma çalışmaları amacıyla mahalli yetkililer, STK’lar, şirketler ve gönüllüler gibi detaylı aktörler arasında etkili etkileşim ve koordinasyon problemini çözmeye odaklanıyor. Destek gerçekleştiren bütün aktörleri gerçek vakitli olarak takip edebilen Afet Haritası, aynı vakitte Türkiye’nin afet mekanlarındaki gereksinimleri tespit etmek ve tedarik etmek amacıyla kullanıcıları süratli bir şekilde harekete geçiriyor. Kısacası Afet Haritası, Türkiye’deki bütün afet yardımı çabalarını merkezileştirmeye çalışıyor.

Platform üzerinden Kurum olarak kaydınızı gerçekleştirebiliyor, bağış yapabiliyor, Afet gönüllüsü olabiliyor, hasar bildirimi yapabiliyorsunuz. Platformda yayılan harita üzerinden toplanma alanlarını, hasar görmüş binaları, sarsıntı şiddetleriyle birlikte son depremleri görüntüleyebiliyorsunuz.

Sitede paylaşılan verilere göre  Toplam hasar teşhis girişi adedi 89, afet gönüllüsü müracaat adedi ise  9 bin 948 olarak öne çıkmakta. Kullanıcılar, platform üzerinden  Deprem Hasar teşhis formu doldurabiliyor, Bir Kira Bir Yuva projesine katılım sağlayabiliyor. Bu noktada Bir Kira Bir Yuva’nın, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İhtiyaç Haritası doğrulusunda 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminin sonrasında evini kaybedenlerle kira desteği vermek ya da boş haldeki evini kullanıma açmak isteyenleri buluşturmak amacıyla başlatılan bir dayanışma kampanyası olduğunu ekleyelim.

Buna ek olarak sitede yayılan harita üzerinden afet gönüllülerinin detaylarına erişebiliyorsunuz. Şu an amacıyla yaş ve il gibi detaylar sunulmakta.

Gönüllü omak için ilgili sekmeyi ziyaret ederek Afet Gönüllüsü Başvuru Formu‘nu doldurmanız yeterli.

Aynı şekilde kurumlar da ayrı bir harita üzerinde gösterilmekte. Haritada yer alan kurumlar arasında TOG, Hayata Destek Derneği, Cevdet İnci Eğitim Vakfı, ORIGINN gibi kurumlar yer almakta.  Kurum Kaydı sekmesine tıklayıp ilgili formu doldurarak kaydı tamamlamanız mümkün.

Afet Haritası’na https://afetharitasi.org/ üzerinden erişebilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.