2023’ün Kıdem Tazminatı Tavanı 18 bin TL’ye Dayandı

2023’ün Kıdem Tazminatı Tavanı 18 bin TL’ye Dayandı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzasıyla yayımlanan genelgeyle 2023 senesinin ilk yarısına ait kıdem tazminatı tavanı belli oldu. Buna göre Ocak-temmuz..

2023’ün Kıdem Tazminatı Tavanı 18 bin TL’ye Dayandı
Son Güncelleme: Whatsapp

2023’ün Kıdem Tazminatı Tavanı 18 bin TL’ye Dayandı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzasıyla yayımlanan genelgeyle 2023 senesinin ilk yarısına ait kıdem tazminatı tavanı belli oldu. Buna göre Ocak-temmuz döneminde en yüksek kıdem tazminatı ödemesi 17 bin 904 lira oldu. Bu hesaplamalarla 10 sene çalışan birinin işten çıkarılması halinde ödenecek rakam 179 bin liraya yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, Ocak-Temmuz 2023 döneminde kıdem tazminatı tavanı 17 bin 904 lira 62 kuruş oldu. Buna göre, 10 sene çalışmış biri işten çıkarılırsa alacağı kıdem tazminatı 179 bin 40 lira olacak.

10 YILA 179 BİN LİRA ÖDENECEK

Çalışanları yakından ilgilendiren kıdem tazminatı tavanının yükselmesiyle beraber alıncak tazminatlar da arttı. SGK brütü 17 bin 904 lira 62 kuruş üstünde olan her bireyin kıdem tazminatı hesaplaması tavan rakam üstünden gerçekleşecek. Buna göre 10 sene çalışmış biri işten çıkarılırsa alacağı kıdem tazminatı 179 bin 40 lira olacak.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIYOR?

Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir amaçla feshi halinde, çalışılan her tam sene amacıyla 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmektedir. Bir senedan çoğalan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilmektedir. Kıdem tazminatı hesaplamaları esnasında işçiye ödenen ücretin yanı sıra, kendine derli toplu olarak sağlanan bütün para ve para ile ölçülebilen menfaatler (yol parası, yemek parası, derli toplu olmak koşuluyla ikramiye ödemeleri vb.) de öneme alınmaktadır. Her tam çalışma senesi amacıyla ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.