2023 Cumhurbaşkanı seçimleri ne zaman-Seçim tarihi belli oldu mu - ÖZGÜR HABERLER

2023 Cumhurbaşkanı seçimleri ne zaman-Seçim tarihi belli oldu mu

2023 Cumhurbaşkanı seçimleri ne zaman? Seçim tarihi belli oldu mu Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını açıklamasının sonrasında 2023 Cumhurbaşkanı seçim tarihi bir kez daha gündeme geldi. SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU MU?..

2023 Cumhurbaşkanı seçimleri ne zaman-Seçim tarihi belli oldu mu
Son Güncelleme: Whatsapp

2023 Cumhurbaşkanı seçimleri ne zaman? Seçim tarihi belli oldu mu

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını açıklamasının sonrasında 2023 Cumhurbaşkanı seçim tarihi bir kez daha gündeme geldi.

SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU MU?
Kabine Toplantısı’nın sonrasında açıklamalarda tespit edilen Erdoğan, 10 Mart’ta seçim kararı alacaklarını adeta duyurdu.

2023 CUMHURBAŞKANI SEÇİMLERİ NE ZAMAN?
Kabine Toplantısı’nın sonrasında açıklamalarda tespit edilen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Mart’a işaret ederek, “14 Mayıs tarihinde seçimin yapılmasının bize bu olanağı vereceğine inanıyoruz. Seçim sürecindeki gündemimiz de deprem olacak. Cuma günü alacağımız kararla süreci başlatıyoruz” dedi.

SEÇİM TARİHİ NASIL BELİRLENİR?
Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tercihleri beş senede bir aynı günde yapılır. Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin vazife sürelerinin dolmasından önceki son Piyasa günü oy verme günüdür. Görev süresi, beraber oluşturulan bir önceki seçim tarihi temel alınarak belirlenir. Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak altmış günlük zamanın ilk günü seçimin başlangıç tarihidir.

Seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi hâlinde bu karar kırksekiz saat içerisinde Resmî Gazete’de yayımlanarak ilân olunur. Bu kararın verildiği günden sonra gelen altmışıncı günü takip eden ilk Piyasa günü Cumhurbaşkanı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi beraber yapılır.

Seçim devresi bitmeden önce, seçimin yenilenmesine Türkiye Büyük Millet Meclisi ya da Cumhurbaşkanınca karar verilmesi halinde, hal Bakanlar Kurulu doğrulusunda kırksekiz saat içerisinde ilan olunur.

Yenileme kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi doğrulusunda verilmişse Meclis, seçimin uygulanacağı tarihi de belirler. Yenileme kararının Cumhurbaşkanınca verilmesi halinde, bu kararın verildiği günden sonra gelen doksanıncı günü takip eden ilk Piyasa günü oy verilir.

14 MAYIS 1950’DE NE OLDU?
14 Mayıs 1950 tarihinde düzenlenen ve TBMM 9. devre milletvekillerinin belirlendiği seçim. “Gizli oy , açık tasnif” yönteminin ilk kez uygulandığı 1950 tercihleri, Türkiye tarihinin ilk demokratik seçimi olarak kabul edilir. 1946 genel tercihlerinden sonra, Cumhuriyet tarihinde tek dereceli olarak düzenlenen ve aniden çok partinin katıldığı ikinci milletvekilliği genel seçimidir. Liste usulü çoğunluk sistemi nedeniyle, oyların yüzde 55’ini alan DP kazandığı 416 milletvekilliğiyle TBMM’nin yüzde 85’ini elde ederken, CHP yüzde 40 oy oranıyla kazandığı 69 milletvekilliğiyle TBMM’nin Yüzde 14’ünü elde edebildi. 22 Mayıs 1950’de Celal Bayar Türkiye’nin üçüncü cumhurbaşkanı seçildi. Aynı gün Adnan Menderes başkanlığındaki ilk DP hükûmeti de kuruldu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.