Kılıçdaroğlu seccade

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bir iftar ardından seccadeye basarken gösteren fotoğraf münakaşa yarattı. Kılıçdaroğlu seccadeyi görmediğini söyleyerek, “çok üzgünüm” derken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hadiyi “saygısızlık” olarak nitelendirdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ Cuma günü Twitter’dan ”Ayakkabınız ile bastığınız yer, müslümanların secde eder iken kullandığı seccadedir” mesajıyla Kılıçdaroğlu’na reaksiyon gösterdi.

Kılıçdaroğlu: Seccadeyi göremediğim için çok üzgünüm

Fotoğraf sosyal medyada da gündem oldu. Tepkiler üzerine CHP’den bir açıklama geldi. 

Açıklamada “Fotoğraf çekimi sırasında yaşanan yoğunluk ve fotoğraf çektirmek isteyenlerin telaşı nedeniyle, yerde bulunan seccade fark edilememiştir” denildi.

Daha sonra Kılıçdaroğlu da bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Üzgünüm, seccadeyi göremediğim için çok üzgünüm” dedi ve şöyle devam etti:

Adalet Bakanı Bozdağ: Saygısızlık
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumartesi günü yaptığı bildirimde Kılıçdaroğlu’nu kınadığını belirtti, “Seccadeye ayakkabılarıyla basarak kirletmek Kılıçdaroğlu’na yakışmamıştır, saygısızlıktır” dedi.

Bozdağ sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Elbette seccade halı, kilim, kumaştan yapılmaktadır. Tek kişilik bir namazgahtır. Temiz olması gerekir. O yüzden ayakkabıyla kimse o bölgeye basamaz, kirletemez.

“Bazıları ‘Mücahit Kılıçdaroğlu’ diyor. Seccadeye ayakkabıyla basan bir Mücahit’e tanık olduk.”

İnsanların bu fotoğrafı “enine boyuna değerlendirdiğine eminim” diye konuşan Bozdağ, “Özür videosu çekmiştir. Bu da bir inceliktir. Yanlışını anladığını gösteriyor” ifadelerini de kullandı.

Eski Adalet Bakanı: Kılıçdaroğlu’na oluşturulan tenkitler haksızlık
İftara katılan eski Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu, Twitter’dan yaptığı bildirimde, iftar yemeğinin sonrasında kalabalık bir ortamda anı fotoğrafları çekildiğini ve kalabalığın dikkatsizliğe yol açtığını söyledi.

Müftüoğlu, “Kılıçdaroğlu’na oluşturulan haksız tenkitler sağduyudan uzaktır, haksızlıktır. Siyasetin bu kadar acımasız, anlayışsız, birbirini suçlayıcı bir dille yapılması, bundan sonra hepimizi ziyadesiyle yormuştur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir